Cart
ARISAKA OFST SCT MNT GALIL/MPX M-LOK
×
SPIKE'S BARKING SPIDER2 MB 5.56
×
CHP WLTHR PPQ/Q4&5 ADAP RMR/SRO/HOLO
×
1873 TC9 9MM BL/WD 4.75"
×
RITON 3 PRIMAL 4-16X44 MOA DUPLEX
×
BUR RINGS 1 HIGH ZEE SIGNATURE POS ALIG
×
GIRSAN MC1911SC 9MM 3.4" 7RD BLACK
×
ATN Thor 5 3-12x 320x240 12 mic Smart HD Thermal Rifle Scope
×
COLT ANACONDA SCOPE MOUNT
×
KONUS KONUSPRO 3-9X40 550BAL IR MBLK
×
TRU TG-13FN1A TFX FNX9 SET
×
GG&G AR-15 TRANSITION SIGHTS BLK
×
S&W VICTORY 22LR 5.5" 10RD KRYPTEK
×
ROSSI R95 45-70 22" 6RD WD/BLK
×
CHRIS MESA FFT 6.5PRC 20 BLK/GRY
×
SIG ROMEO-X PRO CIRCLE DOT BLACK
×
S&W MAGAZINE M&P40 SHIELD 7RD
×
BUR 2X20 HANDGUN MATTE BALLISTIC PLEX
×
Small Utility Pouch
×
S&W 1911SC E 45ACP 8RD 4.25" SCD BLK
×
Weatherby Select Plus Rifle Ammo 6.5-300 WBY 156 gr. Berger EOL Elite Hunter 20 rd.
×
BRN A5 ULTIMATE 12GA 28" 3" WLNT
×
UTG 3.8" ITA RED/GRN CRCL SGHT W/MNT
×
CRIMSON TRACE LASER/LIGHT RAIL
×
EPS
×
BAD RACK CHARGING HANDLE 556/223 BLK
×
BH T-SERIES L2C FOR GLK 43 RH BLK
×
Bulldog Extreme Hip Holster Black RH/LH Standard 2 to 5 in. with Laser Light
×
BULLDOG RAPID RELEASE RH FOR GLK 19
×
BULLDOG MULTIFIT POLY HOLSTER LH
×
Ka-Bar Becker Harpoon Fixed 4.56 in Blade
×
$757.10
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
The Mossberg 590A1 is the most durable of our pump action shotguns, meeting MIL-SPEC 3443G, with its heavy-walled barrel, metal trigger guard and safety, clean out mag tube, and Parkerized finish. Its hearty construction and proven endurance make it a prime choice for home defense applications.
| Weight | 9.350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.750 × 7.750 × 2.750 in |
| upc | 15813516631 |
| brand | |
| barrel_length | 20 Heavy Wall Barrel |
| caliber_or_gauge | 12 Gauge |
| capacity | 8+1 |
| chamber | 3" |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Parkerized |
| firearm_action | Pump Action |
| grip | Black Synthetic |
| hand | RH |
| magazine | |
| sights | Ghost Ring Sights |
| stock | Black Synthetic |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.