$854.15
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Because barrel stability is key to extended-range accuracy, this shotgun’s barrel is of extra-heavy, 1″ diameter configuration and measures a full 25 1/2″. It’s also pinned to the receiver to control vibration for rifle-like, shot-to-shot consistency. Five longitudinal flutes keep minimize weight and heat buildup while bolstering barrel rigidity. Six Parabolic Ultragon rifling grooves with a 1-in-35″ twist optimize slug flight. This shotgun provides the rock-steady aim and outstanding pointability of our ambidextrous ShurShot pistol-grip synthetic stock. Rubberized overmolding at the pistol grip and extended fore-end offer a sure hold in adverse conditions. The receiver is drilled and tapped, and the included Weaver rail makes adding optics a cinch. Sling swivel studs are built in.
| Weight | 0.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.000 × 0.000 × 0.000 in |
| upc | 810070689452 |
| brand | |
| barrel_length | 25" |
| caliber_or_gauge | 12 Gauge 3" |
| capacity | 4 Rounds |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | true |
| finish | Matte |
| firearm_action | Pump |
| grip | KRYPTEK OT |
| magazine | |
| receiver | Milled |
| sights | Rifle Sight |
| stock | Synthetic |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.