$1,226.68
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Low temperatures. Dry air. Low pressures. Long shots. With the new Savage 110 Timberline they’re all attainable. The rifle is built to maximize accuracy with a fluted barrel overmold surfaces target crown and omni-port muzzlebrake. The Model 110 action is secured three-dimensionally along its entire length within the AccuStock internal chassis and AccuFit system lets hunters customize length-of-pull and comb height of the Realtree Excape synthetic stock. Plus the user-adjustable AccuTrigger offers a crisp clean pull critical for making precise shots at any distance. The OD Green Cerakote on the barrel receiver and other critical parts protects against corrosion and harsh terrain for closing out the perfect hunt.
Features:
| Weight | 11.900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.500 × 8.250 × 3.250 in |
| upc | 11356577603 |
| brand | |
| barrel_length | 22" |
| caliber_or_gauge | 280 Ackley Improved |
| capacity | 4 + 1 |
| drilled_or_tapped | true |
| finish | OD Green Cerakote |
| firearm_action | Bolt Action |
| grip | Realtree Excape Accustock |
| magazine | 1 4 rd. Detachable Box |
| rate_of_twist | 1-in-9" |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.