$839.99
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
This 1911 is a single-action semi-auto pistol with a frame, slide, and barrel made of steel. Features include front dovetail w/ fiber optic and Novak rear sights, custom hardwood grips, extended beavertail, skeletal hammer, and ambidextrous thumb safety. Includes one magazine and hard case. Has an overall length of 8.5” and weighs 2.33 lbs.
| Weight | 4.800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.250 × 11.750 × 3.250 in |
| upc | 713780856353 |
| brand | |
| barrel_length | 5" |
| caliber_or_gauge | 45 AUTO |
| capacity | 8+1 |
| color | Silver |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Hard Chrome |
| firearm_action | Single Action |
| frame | Steel Frame |
| grip | Wood |
| magazine | 1 8 rd. |
| sights | Fiber Optic Front/ Novak Style Rear |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.