Cart
SPRGFLD HELLION 556 20" 30RD BLK
×
BGA B-14 WILDERNESS 6.5PRC 24 GREY SYN
×
WBY MKV BCKCNTRY 2.0 CAR 65CM 22"
×
COLT GOLD CUP LT 45 ACP 5" 8RD BL/SS
×
BRO 1911-380 BLACK LABEL 380ACP 4.25 MATTE 8RD
×
ACP 9MM 5" 8+1 SS AMBI
×
COLT COMPETITION SS 9MM 5" 9RD
×
TIKKA T1X UPR .22LR 16" BLUED/
×
CHRIS SUMMIT TI 300PRC 26 CARBON
×
SL 7378 ALS 1911 5" BLK RH
×
Warne Magazine Extension Black +3/2 Fits Glock 19 and 23
×
Winchester SX4 Waterfowl Hunter Shotgun 12 ga. 28 in. TrueTimber Prairie 3 in.
×
CALDWELL BIPOD XLA 9"-13"
×
GX4 9MM BLK/ODG 3" 13+1 OR
×
SW 460XVR 460SW 8.5 SS TWO MUZZLE BRAKES AS 5RD
×
Mossberg Patriot Predator Rifle 6.5 PRC 24 in. Synthetic Strata Camo RH
×
Taurus Raging Hunter Revolver 460 S&W 6.75 in. Two Tone 5 rd.
×
WBY MKV BACKCOUNTRY 2.0 300WBY 28
×
Warne Magazine Extension Black +5 9mm +5 40 cal. Fits Glock 17 and 22
×
BGA B-14 RIDGE 6.5PRC 24 SYN BLK
×
DBLTAP CD 357MAG 158GR JHP 20/1000
×
METE MC9LS 9MM BLK 10+1
×
COLT COMP GOV 45ACP 5" 8RD TT
×
Kimber KDS9c Pistol 9mm 4.09 in. KimPro Silver 15 rd.
×
Walkers Shooting Glasses Yellow Lens
×
EAA Girsan MC1911 Match Lux 1911 Pistol 45 ACP 5 in. Gold 8 rd.
×
HI-PT CARB 10MM 17.5" TARGET STK NTB
×
Blackhawk Serpa CQC Holster H&K SFP9/VP9/VP40 RH
×
S&W M&P 22LR 3.6" FDE 10RD
×
$711.60
2 in stock
The Auto-Ordnance 1911A1 G1 Spec pistol is a .45 ACP caliber with a 5” barrel and an 8.5” overall length. This pistol features a thumb and grip safety, a firing pin block with a blade front and rear drift adjustable sight for windage. The G1 Spec is designed in a matte black finish with a brown checkered plastic grip. One 7 round magazine is included.
| Weight | 3.450 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.000 × 8.000 × 3.000 in |
| upc | 602686251112 |
| brand | |
| barrel_length | 5" |
| caliber_or_gauge | 45 AUTO |
| capacity | 7+1 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Matte Black |
| firearm_action | Single Action |
| frame | Steel Frame |
| grip | Brown Checkered Plastic |
| magazine | 1 7 rd. |
| sights | Blade Front/ Rear Drift Adjustable for Windage |
| stock | Brown Checkered Plastic |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.