Cart
BARR 19614 MRADELR 416BA 36 TUNG
×
CHP WAL DEF PDP 2.0 ADPTR EPS
×
CHRISTENSEN TACTICAL HIGH 34MM
×
DESERT EAGLE BFR .500S&W
×
CHP RMR ADAPTER TO HOLO 407K/507K
×
AM DEF LRG BASE FULL SIZE ACOG QR
×
CHP SW M2.0 CORE ADAP RMR/SRO/HOLO
×
BCM-OR-AT-525-11 AT OPTIC RISER 525-11
×
WARNE GEN 2 EXTND SKELETON 30MM GRY
×
BUR TACTICAL 30MM RING 1/2 HEIGHT MED MATTE
×
Barnes Pioneer Revolver Ammo 357 Mag. 140 gr. TSX 20 rd.
×
Auto-Ordnance 1927A-1 Deluxe Carbine Rifle 45 ACP 16.5 in. Walnut 20 rd. and 50 rd. Drum
×
TRUGLO SIGHT FAT BEAD RED
×
Remington Nitro Turkey Extended Range Magnum Loads 12 ga. 3.5 in. 5 Shot 10 rd.
×
AMERIGLO PROTECTOR FOR GLK GRN/BLK
×
S&W PC 1911 45ACP 5" STS 8RD AS G10
×
Walkers Razor Walkie Talkie
×
CHP HK VP9 OR ADAP RMR/SRO/HOLO
×
TRUGLO PICATINNY RISER MOUNT
×
CHP STACCATO DUO ADAP 407K/507K
×
7950 Accumold Elite Wide Duty Belt
×
AM DEF LOW PROFILE MNT(AIMPOINT)QR
×
CANIK SFX RIVAL-S 9MM 18RD W/MO2 DRK
×
UTG 6" ITA R/G CQB T-DOT SGHT W/MNT
×
SIG OPTICS WHISKEY4 5-20X50MM
×
Reflex IFAK System
×
Walkers Pro Low Profile Passive Folding Muff-31dB NRR-Black
×
BERETTA A300 ULTIMA 20/28/MC3 MAX7
×
Walkers Razor Slim Shooter Folding Muff-23dB NRR-Black
×
AMERIGLO TROOPER FOR GLK G5 17/19 GR
×
HI-POINT PISTOL C9 9MM 8RD
×
Savage B22 FV-SR Rifle 22 LR 16.25 in. Black Threaded RH
×
KRISS VECTOR SDP G2 10MM 5.5 THRD BLK 15RD
×
Winchester Defender Pistol Ammo 9mm Luger 147 gr. Bonded Jacket HP 20 rd.
×
BER A300 ULTIMA 20GA 28 3 BLK SYN
×
SW EQUALIZER 9MM 3.6 NTS 10RD
×
NAA RANGER II 22WMR 2.5" 5RD FRB SLV
×
SIG E65CMPH14020 PLATNM HNTR 65CRD 140GR 20/10
×
CRICK KSA2180 22LR PRECISION 16.13 1R BLK
×
Winchester USA Pistol Ammo 38 Spl 130 gr. FMJ 100 rd.
×
JTS AR 12GA 18.7 RIBBED FOREND PIC RAIL 2 5RD
×
BLK PNT DUAL POINT AIWB P365
×
FED SPEED SHOK 12GA 2.75" #4 25/250
×
$1,899.99
25 in stock
Today’s A5 Sweet Sixteen camouflage models have the advantage of a smaller, 16-gauge humpback alloy receiver that reduces weight and speeds handling. There is a tough composite stock for durability in all weather conditions. It has an oversize bolt release and bolt handle and the bolt and shell carrier have a nickel Teflon coating that adds protection and lubricicity to these crucial parts. The chamber and bore are chromed for resistance to wear and corrosion. The Browning A5 makes use of kinetic energy with its short recoil-operated Kinematic Drive System. Operation is clean because gases are sent out the barrel and away from the action.
| Weight | 0.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.000 × 0.000 × 0.000 in |
| upc | 23614853237 |
| brand | |
| barrel_length | 28 Lightweight Profile |
| caliber_or_gauge | 16 Gauge |
| capacity | 2.75 4+1 |
| chamber | 2.75" |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Realtree Max-7 |
| firearm_action | Semi-automatic |
| grip | Realtree Max-7 |
| magazine | |
| receiver | Aluminum Alloy Max-7 Camo |
| sights | Fiber Optic Front Sight |
| stock | Composite Realtree Max-7 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.