$918.67
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
The VSKA rifle is an AK rifle with dark stained wood stock and a chrome-moly barrel with C39V2 style chevron compensator. The VSKA features a bolt carrier, front trunnion, and feed ramp machined from S7 tool steel and heat-treated for maximum durability. The front trunnion and bolt are machined from billet. Features a milled front sight, bolt hold open safety and US Palm polymer pistol grip. This rifle has an overall length of 37.25” and weighs 7.8 lbs.
| Weight | 9.600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.000 × 9.250 × 4.000 in |
| upc | 787450721784 |
| brand | |
| barrel_length | 16.5" |
| caliber_or_gauge | 7.62x39MM |
| capacity | 30+1 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Black Matte |
| firearm_action | Semi-automatic |
| grip | Russian Red Maple Furniture |
| magazine | 1 30 rd. |
| rate_of_twist | 1-in-10 |
| sights | Adjustable Rear Sight |
| stock | Russian Red |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.