$506.47
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
The Charles Daly 1911 Field Grade Pistol is chambered in .45 ACP with an 8+1 capacity. This 1911 features a machined steel frame, billet steel slide, and 4140 steel barrel with cut rifling. It is a single-action pistol with diamond checkered walnut grips. Comes equipped with a slot-mounted front sight, dovetail rear sight, and a manual safety. This pistol has an overall length of 8.63in and weighs 2.45 lbs. Includes two 8-round magazines.
| Weight | 2.800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.000 × 7.000 × 1.500 in |
| upc | 8053800942126 |
| brand | |
| barrel_length | 5" |
| caliber_or_gauge | 45 ACP |
| capacity | 8 Rounds |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | COLORED |
| firearm_action | Semi-automatic |
| grip | Diamond Checkered Walnut Grips |
| magazine | 1 8 rd. |
| sights | Fixed Sights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.