$287.47
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
The Chiappa 1911-22 is a semi-auto rimfire version of the popular 1911 handgun. Chambered in 22 LR, this full size pistol has a 5” barrel with 10 round capacity and is single action only. Features stippled walnut grips for a classic fit and finish. This alloy handgun has the same controls as a traditional 1911 and is an ideal choice for training, target shooting or plinking.
| Weight | 3.100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.500 × 8.000 × 3.000 in |
| upc | 8053670712348 |
| brand | |
| barrel_length | 5" |
| caliber_or_gauge | 22LR |
| capacity | 10 Rounds |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | COLORED |
| firearm_action | Semi-automatic |
| grip | Stippled Walnut Grips |
| magazine | 1 10 rd. |
| sights | Adjustable Sights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.