Cart
Dragonfly
×
Walkers Razor Black Patriot
×
X300T-A
×
BRO 1911-22 MEDALLION 22LR 3 5/8 FS ROSEWOOD
×
BGA B-14 TIMBER 30-06 24 WALNUT
×
SW 629 44MAG 5 CLASSIC SS FL IFS SG WO DT AS IL
×
EOTECH SCOPE VUDU 1-8X24MM
×
Vism Double Pistol Mag Pouch-Black
×
FN 509 MIDSIZE TACTICAL 9MM 4.5 BLK 10RD
×
WIN M70 SUPR GRD 6.5CM 22" MAPLE
×
Barnes VOR-TX Rifle Ammo 300 Win. Mag. 165 gr. TTSX BT 20 rd.
×
CENT CANIK METE SF 9MM 4.19 BLK/FDE 2 15RD
×
SIG P320 9MM 3.6 10RD X-SERIES OPTIC PLATE
×
MICHAELS IN-PANT HOLSTER #36RH
×
TRU TG-131K FO SET KIMBER
×
PELICAN VAULT LARGE PISTOL
×
Tristar Matrix Inertia Semi Auto Shotgun 20 ga. 3 in. Realtree Max-7 26 in.
×
BLACKHAWK STACHE IWB BASE HOL
×
BERETTA BRX1 .300 WM 24"
×
VIRIDIAN RFX45 GRN W/LOW MOUNT
×
Heritage Rough Rider Revolver 22 LR. 6.5 in. Case Hardened Camo Laminate 6 rd.
×
XS R3D 2.0 FOR GLOCK 17/19/22-
×
BL FORCE GPC POUCH MC
×
WAL PDP PRO 9MM 5.1" 18RD GRY OR TB
×
Winchester Super-X Game Load 16 ga. 2.75 in. 1 oz. 6 Shot 25 rd.
×
Savage 110 Ultralite Rifle 30-06 Sprg. 22 in. Grey LH
×
TRIJICON SUPPRSR NS GRN FOR GLK 10MM
×
S&W PC SHIELD 380ACP EZ 8RD PRTD SLV
×
UNITY AXON SURFRE/DBAL SYNC 7" FDE
×
S&W VICTORY 22LR 5.5" 10RD STS AFOS
×
S&W 41 22LR 7" BLUED 10RD HB
×
$851.50
2 in stock
The Cimarron 1911 is Cimarron’s first semi-automatic offering. The Cimarron 1911 has the correct historical markings, the original 1911 frame with a Type 1 smooth mainspring housing. It has a lifetime warranty and is Colt parts compliant.
| Weight | 3.700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.000 × 8.250 × 3.250 in |
| upc | 844234128594 |
| brand | |
| barrel_length | 5" |
| caliber_or_gauge | 45 ACP |
| capacity | 8 Rounds |
| color | Silver |
| finish | Nickel |
| firearm_action | Semi-automatic |
| sights | Fixed Sights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.