Cart
BER 92FS 9MM 10RD 4.9 BLUE PLASTIC GRIP CA
×
BH T-SER L3D FOR GLK17/TLR1/2 BW RH
×
STEVENS 334 308WIN CAMO 20"
×
BL FORCE HW TEN SPD UL DMP PCH SM MC
×
AMERIGLO CAP ORG SET FOR GLK 17/19
×
SL INCOGX SIG P365 CLIP SDE BLK RH
×
SW 640 357MAG 2 1/8 SS ENGRAVED WOOD GRIP 5RD
×
IWI TAVOR 7 308WIN 16.5 BLK 20RD
×
S&W VICTORY 22LR 5.5" 10RD KRYPTEK
×
Winchester USA Pistol Ammo 40 S&W 180 gr. Jacketed HP 50 rd.
×
S&W 1911SC E 45ACP 8RD 4.25" SCD DT
×
REM 308 WIN 150GR CLOK TIPPED 20/200
×
Tristar Matrix Inertia Semi Auto Shotgun 12 ga. 3 in. Walnut 28 in.
×
TRIJICON HD NS S&W M&P SHIELD YLW
×
TRIJICON ACOG 4X32 GRN CH 223 RMR DE
×
Federal Premium Rifle Ammo 30-06 Sprg. 168 gr. Berger Hybrid Hunter 20 rd.
×
UNITY AXON M-LOK MOUNTING KIT BLK
×
HIVIZ LiteWave H3 Handgun Sight Glock 9mmGreen/orange Litepipes White Front Ring
×
Savage 1911 Government Pistol 9mm 5 in. Two Tone 10 rd.
×
Hi-Viz Remington ETA(Easy Target Acquisition) Magnetic Sight
×
MAGPUL PRO NVM NIGHT VISION MNT
×
Federal Premium Personal Defense Handgun Ammo 9mm 135 gr. Hydra-Shok Deep HP 20 rd.
×
HOWA HMA60804B M1500 MINI 6MMARC 20 BLK
×
UTG PRO AK-47 TACT QUAD RAIL BLK
×
HIVIZ LITEWAVE H3 NS SP XD G/G OR
×
Winchester Defender Pistol Ammo 10mm Luger 180 gr. Bonded Jacket HP 20 rd.
×
GROVTEC STOCK SHELL HOLDER SHOTGUN
×
HIVIZ FASTDOT H3 SIG P320/P365 9MM
×
SIG TANGO MSR 1-10X26 FFP MSR-BDC10
×
DBLTAP 454CAS 400GR HARDCAST 20/500
×
S&W VICTORY 22LR 5.5" 10RD THRD BBL
×
$570.44
5 in stock
The Cimarron 1911 is Cimarron first semi-automatic offering. This firearm is the next logical step for Cimarron; as this was the next generation of firearm used en masse in World War I. The Cimarron 1911 has the correct historical markings, the original 1911 frame with a Type 1 smooth mainspring housing. It has a lifetime warranty and is Colt parts compliant.
| Weight | 3.950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.000 × 10.500 × 4.000 in |
| upc | 844234128617 |
| brand | |
| barrel_length | 5" |
| caliber_or_gauge | 45 ACP |
| capacity | 8 Rounds |
| color | Black |
| finish | Parkerized |
| firearm_action | Semi-automatic |
| sights | Fixed Sights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.