$763.36
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Cimarron’s 7th Cavalry model in .45 Colt is a detail-perfect rendition of the single action of Custer’s ill-fated 7th Cavalry’s, legendary revolver. Each authentic 7 1/2-inch barreled, firearm is properly stamped with Ainsworth’s OWA cartouche on the walnut stock, government proof marks and the inspector’s initials are found in all of the appropriate locations and the last 4 numbers of the serial numbering is on the cylinder, as well as on the color case hardened frame, trigger guard and blued butt strap. The proper 2-line patent dates and the U.S. stamping is also found on the left side of the frame, as with genuine “Custer era” cavalry revolvers.
| Weight | 3.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.000 × 6.000 × 2.000 in |
| upc | 844234101702 |
| brand | |
| barrel_length | 7.5" |
| caliber_or_gauge | 45 Long Colt |
| capacity | 6 |
| color | Color Case Hardened |
| finish | Blue |
| firearm_action | Single Action |
| sights | Fixed |
| stock | Walnut 1 Piece Grip |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.