Cart
GIRSAN MCP35 9MM 4.87" 15RD TI NITRD
×
BRO BUCK MARK PLUS UFX CAMPER 5.5 TB FOFS 10RD
×
KSA CRICKETT G2 22LR MSSY OAK PNK
×
FN 509M TACTICAL BUNDLE 9MM
×
P320 FULL 9MM NIT 17+1 OR
×
COLT GOLD CUP LITE 45ACP 5" STS
×
Heritage Rough Rider Revolver 22 LR. 4.75 in. Case Hardened Cocobolo 9 rd.
×
KRISS VECTOR CRB G2 45ACP 16 BLK 13RD
×
NEMO XO CARBON 308WIN 20
×
Rock Island XT 22 Magnum Standard 1911 Pistol 22 Mag. 5 in. Black Parkerized 14 rd.
×
SW PC M&P9 M2.0 9MM 5 COMPETITOR OR 2 TONE 10R
×
RUGER LCRX 357MAG 1.875" BLK 5RD
×
NAA "THE WASP" 22WMR 1 5/8" 5RD
×
RUGER SEC-9 9MM 4" CBLT KIN BL 15RD
×
BGA B-14 HUNTER 308 22 SYN BLK
×
CIMARRON WYATT EARP 45LC 10" CCH BL
×
KRISS VECTOR SDP-E G2 10MM 5.5 TB FDE 15RD
×
SIG P365 9MM 3.1 (2) 10RD XRAY3
×
COLT KING COBRA 6" 22LR 10RD
×
PRESCOTT 6MMCR 22" BROWN
×
MSBRG 590 NIGHTSTICK 12/14.375 5RD
×
Savage A22 Precision Lite Rifle 22 LR 18 in. Black RH
×
HOWA HWHCF65G M1500 MINI 6.5 GR CF WRP 20 WAL
×
TAY 555148DE GUNFIGHTER TAYLOR 357 4.75
×
RUGER PC 9MM 16" 10RD BLK FLTD MLOK
×
SIG P365 X MACRO COMP 9MM 3.1 17RD
×
HOWA MINI ACT 6.5GREN 20" HVY TB BLK
×
HKS SPDLR 357 SW K TAU MID ROSSI 971
×
Browning Maxus II Rifled Deer Shotgun 12 ga. 22 in. Mossy Oak Bottomlands 3 in.
×
DBF SIDEKICK 22LR/MAG BIRDSHEAD GRIP
×
Heritage Rough Rider Revolver 22LR/22 mag 3.75 in. Blued/Birds Head Grips 6 rd.
×
SHADOW SYSTEMS WAR POET MR920
×
CZ 75B 9MM 4.6" BLK 10RD
×
SAR9 SC GEN2 9MM BRZ 3.3" 15+1
×
Double Decker Taco
×
WBY MKV ACCUMARK 300WBY 28 BLACK GREY
×
HIGH POWER 9MM FDE/OD 17+1
×
Savage 42 Takedown Rifle 22 LR/.410ga. 20 in. Black RH
×
SIG P226 XFIVE 9MM CLASSIC 5"
×
WIN SXP WTFL 12GA 3.5" 28" PRAIRIE
×
BGA B-14 RIDGE 308WIN 20 SYN BLK
×
SIG P365 380ACP 3.1 OR NICKEL/TURQUOISE 10RD
×
S&W M&P9 M2.0 SHIELD OR SLIDE BLK
×
TIK T3X LITE VEIL ALPINE 6.5PRC 24.3 4RD
×
TIMNEY ALPHA FOR GLK G3-4 LRG GRN
×
CHRISTENSEN MESA FFT TI LH 6.5CM 20"
×
COLT COMP GOV 45ACP 5" 8RD TT
×
SPRGFLD 1911 OPERATOR 9MM 5" 9RD BLK
×
KELTEC PMR30 22WMR BLK 10RD
×
BERETTA 92/96 OVERSIZE MAG RELEASE
×
TRA FRONTIER 1873 LIBERTY 45LC
×
NAA PUG TRITIUM 22WMR 1" 5RD
×
SIG P320 9MM 4.7 17RD X-SERIES OPTIC PLATE
×
Model 7001 Hip Holster with Thumbsnap Closure
×
HIVIZ ARN21 FOLDING AR BACK UP SIGHT
×
HKS SPDLR 32H&R TAU 73 RUGER SP101
×
S&W 41 22LR 5.5" 10RD BLUED HB
×
$1,332.00
69 in stock
With a higher beavertail and undercut trigger guard, the shooter’s hand is able to be as close to the bore axis as possible. With a contoured slide, the majority of the reciprocating mass is also centered on the bore, equating to less muzzle flip. Increased weight at the dust cover/rail also helps keep the muzzle down. The Shadow 2’s swappable mag release has an adjustable, extended button with three settings to allow shooters to set it in the spot most comfortable for them. Best of all, new trigger components give smooth DA and crisp, clean SA while drastically reducing trigger reset. A hardy nitride coats the entire pistol, leaving it nearly impervious to corrosion, while the frame gets an additional layer of our black Polycoat finish. Thin blue aluminum grips have healthy checkering to match the fine front and backstrap checkering of the pistol itself. Sitting atop the slide are a set of target sights — fiber optic on front and a serrated, black HAJO rear (click adjustable for elevation, drift adjustable for windage).
| Weight | 4.800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.500 × 8.500 × 2.500 in |
| upc | 806703912578 |
| brand | |
| barrel_length | 4.89" |
| caliber_or_gauge | 9MM LUGER (9X19) |
| capacity | 17+1 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Black |
| firearm_action | Double Action |
| frame | Steel Frame |
| grip | Other |
| magazine | 3 17 rd. |
| sights | FT: Fiber Optic RR: Adj HAJO Tactical Sights |
| stock | Black Polycoat With Blue Grips |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.