$184.07
3 in stock
For making tin cans dance in the back yard, pinging steel, or controlling pests and varmints around the farm, nothing beats the low-cost, high-adrenaline thrill of a single-action rimfire revolver. The Heritage Rough Rider handguns are built with numerous grip options and feature the same classic profile and precision action as their big-bore counterparts yet come chambered as a two-cylinder combo, allowing you to shoot either .22 LR or .22 WMR ammo. The Heritage Rough Rider Black Satin 6-shot small-bore models. This line of revolvers come standard with solid laminate camo grip. This version is chambered in .22 LR / .22 WMR with both cylinders included.
| Weight | 2.950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.000 × 6.000 × 2.000 in |
| upc | 727962506219 |
| brand | |
| barrel_length | 4.75" |
| caliber_or_gauge | 22LR |
| capacity | 6 Rounds |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Black Satin |
| firearm_action | Revolver |
| frame | Alloy Frame |
| grip | Camo Laminate |
| magazine | |
| sights | Fixed Sights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.