Cart
Rock Island Rock Ultra FS 1911 Pistol 10mm 5 in. Black Parkerized 8 rd.
×
S&W M&P M2.0 METAL OR 40S&W 10RD GRY
×
COLT GOLD CUP LITE 38SUP 5" STS
×
RUGER SEC-9 9MM 4" BLK 15RD 3DT LSR
×
KRISS VECTOR SDP G2 9MM 5.5 WHITE 10RD
×
FN 509 COMPACT TACTICAL 9MM
×
SIG P320 9MM 3.9 M18 MS COY NS PLATE 17/21RD
×
Charles Daly 301 Tactical Shotgun with Pistol Grip 12 ga. 18.5 in. Nickel 3 in.
×
NAA Sidewinder Revolver Combo 22 LR/.22 WMR Stainless/Wood 2.5 in. 5 rd.
×
CZ SHADOW 2 COMPACT OR 9MM FS
×
ZAS ZPAPM90 5.56 18.25 SERBIAN RED STOCK 30RD
×
RUGER PC CHARGER 9MM 6.5" BLK 17RD
×
COLT GOLD CUP LT 45 ACP 5" 8RD BL/SS
×
Taurus M65 Revolver 357 Mag. 4 in. Black 6 rd.
×
Shadow Systems CR920P Elite Slide Optic Pistol 9mm 3.41 in. Black Frame Compensated Black 13 rd.
×
RUGER SEC-9 9MM 3.4" BLK 10RD
×
Mossberg 590 Retrograde Shotgun 12 ga. 20.75 in. Walnut 3 in. RH
×
BGA B-14 HUNTER 22-250 22 SYN BLK
×
SW M&P9 M2.0 OR 9MM 4.25 TS SF 17RD
×
Browning Maxus II Rifled Deer Shotgun 12 ga. 22 in. Mossy Oak Bottomlands 3 in.
×
CANIK TTI COMBAT 9MM 4.6" 18RD BRZ
×
KIMBER R7 MAKO 9MM 3.37" 10RD BLK OI
×
SIG P320 XTEN ENDURE 10MM 5"
×
CHRIS RIDGELINE FFT LH 7MM-08 20 GRN/BLK BB
×
RUGER GP100 357MAG 4.2" BL 6RD
×
POF ROGUE 308WIN 16.5" 20RD BRN
×
HI-PT JXP 10MM 5.2" NON THRD 10RD BK
×
FN 509 TACTICAL 9MM LUGER
×
SW PC 637 38SPL+P 1.875 ENHANCED ACTION ROSEWOOD
×
COLT COMP GOV 45ACP 5" 8RD TT
×
BGA B-14 TIMBER 270 24 WALNUT
×
S&W M&P 22LR 3.6" BLK 10RD W/ADPTR
×
$921.60
28 in stock
This Kimber Stainless Pro Carry II is a great mid-sized 1911 in .45 ACP for self-defense. It offers all of the American manufacturing, accuracy and reliability that you have come to love from Kimber. Built on an aluminum frame and stainless steel slide this Pro Carry II has a full-length guide rod, is just 7.7” in length, and a 3 hole standard aluminum trigger factory set at 4.0 – 5.0 lbs.
| Weight | 3.850 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.000 × 10.000 × 4.000 in |
| upc | 669278323244 |
| brand | |
| barrel_length | 4" |
| caliber_or_gauge | 45 ACP |
| capacity | 8 Rounds |
| color | Silver |
| finish | Satin |
| firearm_action | Semi-automatic |
| sights | Fiber Optic Front & Low Profile Combat Rear Sights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.