Cart
S&W SHIELD 2.0 EZ 9MM 8RD TS CT LSR
×
TOKAREV TX3 12HD 12GA 18.5 NICKEL/WOOD
×
SAF 20-283-131 SPECIES HLSTR GLK19 STX TAC
×
Savage 110 Classic Rifle 243 Win. 22 in. Walnut RH
×
KRISS VECTOR CRB G2 9MM 16 BLK 17RD
×
EAA Girsan MC1911 Match Lux 1911 Pistol 45 ACP 5 in. Gold 8 rd.
×
MARK V ACCUMK 30-378WBY 26" LH
×
ZASTAVA M70 762X39 16" 30RD RED TF
×
SL SPECIES RUGER MAX 9 BLK RH
×
STRIKE OPPRESSOR BLAST SHIELD
×
YHM MINI QD FLASH HIDER ASSY 5/8-24
×
KRISS VECTOR CRB G2 9MM 16 FDE 10RD CA COMP
×
ZAF UPPER PARTS KIT FOR GLK 19 GEN 5
×
FMK G3 9MM 3.87" 10RD BLK/BLUE
×
Fiocchi Training Dynamics Rimfire Ammo 22 WMR 40 gr. TMJ 50 rd.
×
Talley Anti-Cant Picatinny Base Remington 700 20 MOA SA Blk
×
TLR-6 For Glock 26/27
×
TRIJICON NS H&K HD YLW COMPACT
×
TRAILBLAZER FIREARMS LC1 LIFECARD 22LR
×
Winchester USA Pistol Ammo 40 S&W 180 gr. Jacketed HP 50 rd.
×
DW SPECIALIST FS 45ACP 5" SS NS 8RD
×
YHM SRX BRAKE 5/8-24
×
CORBON DPX 38SPL+P 110GR BRNSX 20/
×
BARNES PREC MTH 308WIN 175GR 20/200
×
BLACKHAWK STACHE IWB BASE HOL
×
CZ RDHD PRMR TGT 12/30 EXTENDED 5SET
×
Taurus Tracker Model 44 Revolver 44 Rem Mag 4 in. Black 5 rd. Rubber Grips
×
S&W M&P 22LR 3.6" FDE 10RD
×
SIG P365 9MM 3.1 X-SERIES 10RD X-RAY 3
×
SIG P320C 9MM 3.9" 10RD BLK MS MA
×
DE MK19 L5 44MAG 5" 8RD BLK ALUM IMB
×
Winchester USA Pistol Ammo 38 Spl 130 gr. FMJ 50 rd.
×
DBLTAP CD 45ACP 230GR JHP 20/1000
×
WBY MKV BACKCOUNTRY TI 2.0 6.5WBY RPM 26
×
SIG M18 X SERIES RX 9MM 3.9"
×
S&W VICTORY 22LR 5.5" 10RD THRD BBL
×
CRKT DRIFTER G10 2.9" PLN EDGE BLK
×
HIVIZ Overmolded Handgun Front Sight Ruger LCR/LCR-X Revolvers Green
×
WBY MKV CAMILLA ULTRA LIGHTWEIGHT 240WBY 26
×
S&W PC 1911 45ACP 5" STS 8RD AS G10
×
$2,332.93
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
The Improved Carbine Personal Security Detail pistol (IC – PSD) is the next step in theevolution of the AR platform. Fully ambidextrous lower has dual controls for bolt catch bolt release magazine release and safeties. Monoforge upper receiver with integrated rail base is strong and light. As with all LWRCI weapon systems the top rail is easily removable without tools allowing access to the piston components while preserving a repeatable zero.
Includes:
| Weight | 10.100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.000 × 11.250 × 4.150 in |
| upc | 854026005583 |
| brand | |
| barrel_length | 8.5" |
| caliber_or_gauge | 223 Rem | 5.56 NATO |
| capacity | 30 + 1 |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Black |
| firearm_action | SEMI AUTO |
| grip | Magpul MOE+ Grip |
| magazine | 1 30 rd. |
| rate_of_twist | 1-in-7" |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.