Cart
S&W VICTORY 22LR 5.5" 10RD STS AFOS
×
EAA GIRSAN REGARD 9MM FDE 4.9 19RD
×
P320 XFIVE Legion
×
LIMBSAVER PAD REM700/710/870 SYN
×
BRO 1911-22 BLACK LABEL 22LR 4.25 LAMINATE GRIP
×
SPIKE'S COMPLETE LOWER M4 STK(COLOR)
×
BRN BM FIELD TARGET SR 22LR 5.875"
×
ARSENAL SAM7UF-85 7.62X39
×
CRIMSON TRACE LASER DEFENDER
×
BL FORCE HW TEN SPEED DBL PCH CAM
×
CRIMSON TRACE REFLEX SIGHT RAD
×
EAA GIRSAN WITNESS2311 45ACP 4.25 COM OR BLK
×
DE MK19 357MAG 6" 9RD STS IMB
×
CZ BREN 2 MS PSTL 556 8" 30RD BLK
×
LEUPOLD REFLEX SIGHT DELTA
×
BRO BUCK MARK PLUS UFX CAMPER 5.5 TB FOFS 10RD
×
CANIK SFX RIVAL-S 9MM 18RD W/MO2 DRK
×
Taurus Raging Hunter Revolver 357 Mag. 5.125 in. Two Tone 7 rd.
×
Speer Gold Dot Personal Protection Pistol Ammo 9mm +P 124 gr. HP Short Barrel 20 rd.
×
FMK 9C1G2 9MM 4"BBL 10RD BLK CA/MA
×
Model 7371 7TS ALS Concealment Paddle Holster for Sig Sauer P365
×
SIG P220 45ACP 4.4 BLK TAC RAIL NS 8RD CA LEGAL
×
HOWARD LEIGHT SUPERLEIGHT
×
RUGER PC 9MM 16.12" 10RD BL THRD FLT
×
Winchester USA Pistol Ammo 40 S&W 180 gr. Jacketed HP 50 rd.
×
CVA CASCADE RIFLE 22 350LEG RT HILLSIDE THD
×
BERGARA B14L801 SIERRA WLD 3006 22 4R WCAMO
×
DBLTAP CD 38SPL+P 110GR SJHP 20/1000
×
Winchester Defender Pistol Ammo 9mm Luger 147 gr. Bonded Jacket HP 20 rd.
×
Stevens 555 Sporting Compact Shotgun 410 ga. 26 in. Walnut Raised Rib RH
×
BARNES PREC MTH 300WIN 220GR 20/200
×
$442.80
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
The Mossberg 505 Youth is a member of their line of All-Purpose Field shotguns. This 20 GA pump shotgun was designed specifically for youth. The ez-reach forends, reduced length of pull, and shorter barrels make the 505 Youth perfect for your young shooter.
| Weight | 7.950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.750 × 7.750 × 2.250 in |
| upc | 15813571104 |
| brand | |
| barrel_length | 20 Vent Rib |
| caliber_or_gauge | 20 Gauge |
| capacity | 4+1 |
| chamber | 3" |
| color | Blue |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Blue |
| firearm_action | Pump Action |
| hand | RH |
| magazine | |
| sights | Twin Bead |
| stock | Hardwood/ Checkered/ Pistol Grip |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.