$587.11
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
A versatile bolt-action rifle from Mossberg chambered in .300 AAC Blackout. This rifle features a threaded barrel with a removable A2-style muzzle brake and a fluted bolt with oversized bolt handle. The LBA user-adjustable trigger has an adjustment range of 3-7 lbs. The pillar-bedded stock has a textured grip and forend. Comes with a top-mounted Picatinny rail and fiber optic sights.
| Weight | 8.100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46.500 × 9.000 × 3.000 in |
| upc | 15813277075 |
| brand | |
| barrel_length | 16.25 1-10 Rifling Threaded Medium Bull |
| caliber_or_gauge | 300 AAC Blackout |
| capacity | 10+1 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Matte Blue |
| firearm_action | Bolt Action |
| grip | Black Synthetic |
| magazine | 1 10 rd. |
| rate_of_twist | 1-in-9" |
| sights | Front: Fiber Optic Rear: Adjustable |
| stock | Classic Black |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.