Want to be notified when this product is back in stock?
The P229 was the first pistol to be manufactured in Exeter, New Hampshire. Available in 9mm, .40S&W and .357 SIG, the P229 Nitron is one of the most popular SIG SAUER pistols and carried by thousands of law enforcement professionals throughout the country. The compact size of the P229 makes it ideal for concealed carry. This new version has the new designed slide profle and ergonomic grip.
| Weight | 3.390 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.000 × 0.000 × 0.000 in |
| upc | 798681430413 |
| brand | |
| barrel_length | 3.9" |
| caliber_or_gauge | 9MM LUGER (9X19) |
| capacity | 10 + 1 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Nitron |
| firearm_action | Double / Single Action |
| frame | Alloy Frame |
| grip | Synthetic |
| magazine | 2 10 rd. |
| sights | SIGLITE |
| stock | E2 Grip |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.