$586.67
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Remington’s Model 700 bolt action rifle is known for its accuracy. This ADL model features a black synthetic stock with a blind box magazine and a matte blued carbon steel barrel. This rifle has an overall length of 43.6″ and weighs 7.25 lbs.
| Weight | 10.650 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.500 × 11.000 × 4.750 in |
| upc | 810070680466 |
| brand | |
| barrel_length | 24" |
| caliber_or_gauge | 6.5 Creedmoor |
| capacity | 4+1 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | true |
| finish | Matte Black |
| firearm_action | Bolt Action |
| grip | Black Synthetic |
| hand | RH |
| magazine | |
| rate_of_twist | 1-in-8 |
| sights | Open Sights |
| stock | Black Synthetic |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.