$564.48
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Like all Model 870 shotguns, this workhorse features a receiver milled from a solid billet of steel for maximum strength and reliability. The silky-smooth twin action bars prevent binding and twisting so that you’ll always have the chance to get off a second shot. Appropriately dressed for the hunt and not for the wall, each shotgun sports non-reflective black matte metalwork and a no-frills laminate stock and fore-end.
| Weight | 8.550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.000 × 7.250 × 3.250 in |
| upc | 810070688592 |
| brand | |
| barrel_length | 20" |
| caliber_or_gauge | 12 Gauge 3" |
| capacity | 4 Rounds |
| chamber | 3" |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | true |
| finish | Glass Bead |
| firearm_action | Pump |
| grip | Black Synthetic |
| magazine | |
| receiver | Milled |
| sights | Rifle Sight |
| stock | Synthetic |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.