$639.00
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Action: Single Action – Caliber: .45ACP – Capacity: 8+1 – Finish: Parkerized – Frame: Steel – Grips: VZ Tactical Grips – Sights: Adjustable – Barrel Length: 5 – Overall Length: 8.75 – Weight: 2.8 lb. – The Rock Island 51485 M1911-A1 FS Tactical Pistol in .45 ACP features a 5-inch barrel parkerized finish picatinny rail front fiber optic sight rear snag free adjustable sight series 70 type firing system full-length guide rod combat hammer skeletonized trigger and magwell single action trigger an overall length of 8.5 inches an unloaded weight of 39.52 oz and a 8+1 capacity.
| Weight | 3.900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.000 × 0.000 × 0.000 in |
| upc | 4806015514855 |
| brand | |
| barrel_length | 5" |
| caliber_or_gauge | 45 AUTO |
| capacity | 8+1 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Parkerized |
| firearm_action | Single Action |
| frame | Steel Frame |
| grip | G10 Polymer Grips |
| magazine | 1 8 rd. |
| sights | FT: Fiber Optic RR: Snag Free Adjustable |
| stock | G10 Grips |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.