Cart
AMERIGLO L BLK/BLK FOR GLK 43X/48
×
BARNES VOR-TX 41MAG 180GR XPB 20/200
×
AMETHYST ULTRA II 9MM 3"
×
SPRGFLD WAYPOINT 6.5PRC 24" ADJ RDG
×
ROSSI M95 30-30 LEVER RIFLE
×
CCI 3710 10MM AUTO SHOTSHELL 10/20
×
Taurus Raging Hunter Revolver 357 Mag. 5.125 in. Two Tone 7 rd.
×
CZ 75 PCR COMPACT 9MM 3.75" 15RD
×
ZAS M91 SNIPER RIFLE 7.62X54R 24 SCOPED
×
BGA BMR 22WMR CARBON FIBER BARREL
×
TRIJICON NS S&W 99 WALTHER P99
×
Serpa CQC Concealment Holster
×
DBLTAP CD 38SPL+P 110GR SJHP 20/1000
×
BERGARA B14S953 STOKE CMP 223 16.5 6R BK/GR
×
Holosun HE507K-GR X2 Reflex Sight Green Dot 2MOA and 32MOA Circle
×
ZAS ZPAPM70 7.62X39 16 LIGHT MAPLE WOOD 30RD
×
Winchester SXP Black Shadow Shotgun 20 ga. 26 in. Synthetic Black 3 in.
×
PELICAN VCV100-0020-TAN SM PSTL 11X8X4.5 TN
×
Winchester XPR Supressor Ready Rifle 6.5 Creedmoor 20 in. Black RH
×
Charter Arms Bulldog Revolver 45 LC Stainless Full Grip single 2.5 in. 5 rd.
×
Photon Non Light Holster
×
WIN SUPER CLEAN 9MM 90GR FMJ 50/500
×
TRIJICON SRO SIGHT ADJ. LED
×
XS R3D 2.0 FOR HK VP9 SUP HGT GREEN
×
TruGlo Sight-Line Handgun Light Green
×
S&W PC 1911 45ACP 5" STS 8RD AS G10
×
CALDWELL ACCUMAX PREMIUM 9-13 SWIVEL BIPOD
×
CHP FOR GLK MOS ADAPTER LEUPOLD DPP
×
S&W 41 22LR 7" BLUED 10RD HB
×
S&W VICTORY 22LR 5.5" 10RD KRYPTEK
×
$369.42
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Armscor GI Standard FS, 1911, Semi-automatic, Metal Frame Pistol, Full Size, 45ACP, 5″ Barrel, Steel, Parkerized Finish, Black, Wood Grips, Fixed Sights, 8 Rounds, 1 Magazine 51421
| Weight | 54.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.000 × 7.500 × 3.500 in |
| upc | 4806015514213 |
| brand | |
| barrel_length | 5" |
| caliber_or_gauge | 45 AUTO |
| capacity | 8+1 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Parkerized |
| firearm_action | Single Action |
| frame | Steel Frame |
| grip | Smooth Wood |
| magazine | 1 8 rd. |
| rate_of_twist | 1-in-16 |
| sights | Fixed |
| stock | Smooth Wood Grips |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.