$1,164.80
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
The rifle is built to maximize accuracy with a spiral-fluted barrel and bolt, as well as the Model 110 action secured three-dimensionally along its entire length within the AccuStock internal chassis. The AccuFit system lets hunters customize length-of-pull and comb height of the TrueTimber Strata synthetic stock. Plus, the user-adjustable AccuTrigger offers a crisp, clean pull critical for making precise shots at extreme distances. The Cerakote finish on the barrel and receiver protects against corrosion and heat to withstand the toughest terrain and weather conditions.
| Weight | 0.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.000 × 0.000 × 0.000 in |
| upc | 11356580078 |
| brand | |
| barrel_length | 22" |
| caliber_or_gauge | 7MM PRC |
| capacity | 2 Rounds |
| color | Camo |
| drilled_or_tapped | true |
| finish | Matte |
| firearm_action | Bolt |
| grip | TrueTimber Strata Camo |
| hand | RH |
| magazine | |
| rate_of_twist | 1-in-8 |
| stock | Synthetic |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.