$874.80
1 in stock
The rugged rifleÂ’s AccuFit system lets the shooter customize length-of-pull and comb height for comfort and consistency, and the user-adjustable AccuTrigger provides a light, crisp pull. Together with the AccuStock, which secures the action three-dimensionally, the 110 Storm provides the fit and function of a custom rifle. The rifle is built on SavageÂ’s time-tested 110 platform but with a modern design and improved ergonomics.
| Weight | 10.400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.000 × 8.250 × 3.500 in |
| upc | 11356570550 |
| brand | |
| barrel_length | 24" |
| caliber_or_gauge | 300 |
| capacity | 3+1 |
| drilled_or_tapped | true |
| finish | Stainless Steel |
| firearm_action | Bolt Action |
| grip | Gray Synthetic |
| hand | RH |
| magazine | 1 3 rd. Detachable Box |
| rate_of_twist | 1-in-10 |
| sights | No Sights |
| stock | Black Synthetic AccuStock w/ AccuFit |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.