$557.50
53 in stock
The 42 Takedown rimfire-shotgun combo breaks down with one push of a button and includes a bug-out for easy transportation. The break-action combo fires rimfire rounds from the top barrel and .410 bore shotgun shells from the bottom. The barrel is made from carbon steel with a satin finish and 1 in 16 rate of twist. The receiver is made of carbon steel with a satin finish. 35.79” long, weighs 6.1 lbs.
| Weight | 8.150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.000 × 8.500 × 3.500 in |
| upc | 62654224355 |
| brand | |
| barrel_length | 20" |
| caliber_or_gauge | 22M|410 Gauge |
| capacity | 2 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | true |
| finish | Matte Black |
| firearm_action | Break Action Over Under Configuration |
| grip | Black Synthetic |
| hand | RH |
| magazine | |
| rate_of_twist | 1-in-16 |
| sights | Ft: Fixed RR: Adjustable |
| stock | Synthetic Black |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.