$383.51
133 in stock
The B17 FV-SR uses an ergonomically designed stock, higher comb, top tang safety and target style, vertical pistol grip to allow shooters to hold the rifle in a more natural position that puts less pressure on the wrist. Its a heavy, button-rifled barrel is suppressor ready and fed by a 10-round rotary magazine. The adjustable AccuTrigger gets the most accuracy from the precision platform.
| Weight | 7.050 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.000 × 6.000 × 3.250 in |
| upc | 62654708039 |
| brand | |
| barrel_length | 16 Heavy Barrel |
| caliber_or_gauge | 17 HMR |
| capacity | 10+1 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | true |
| finish | Matte Black |
| firearm_action | Bolt Action |
| grip | Black Synthetic |
| hand | RH |
| magazine | 1 10 rd. Rotary Magazine |
| rate_of_twist | 1-in-9" |
| sights | No Sights |
| stock | Synthetic Black |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.