$1,381.01
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
IMPULSE Predator has the speed needed for effective predator hunting. The American made IMPULSE Predator combines legendary Savage accuracy with the lightning-fast speed of a straight-pull action to create a rifle capable of making follow-up shots. NothingÂ’s better for hunting carnivores that travel in packs. For long-range accuracy and quick shots when the moment is right, IMPULSE Predator delivers.
| Weight | 11.600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.000 × 8.250 × 3.000 in |
| upc | 11356576590 |
| brand | |
| barrel_length | 20" |
| caliber_or_gauge | 308 Win | 7.62 NATO |
| capacity | 10 Rounds |
| color | Black Camo |
| drilled_or_tapped | true |
| finish | Black Cerakote |
| firearm_action | Bolt |
| grip | Mossy Oak Terra Gila AccuStock |
| hand | RH |
| magazine | 1 3 rd. Detachable Box |
| rate_of_twist | 1-in-10 |
| sights | No Sights |
| stock | AccuStock |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.