$843.51
5 in stock
The Tisas D10 comes from the factory with a long list of features that include a skeletonized hammer and trigger, ambidextrous safety, extended beavertail grip safety and both front/rear slide serrations. Built on Tisas’ forged frame and slide for durability with their cold hammer forged barrels for accuracy, the Duty series is ready for whatever comes at you. Tisas Duty Series 1911 pistols come standard with their premium lockable hard case, two magazines, cleaning kit, bushing wrench, trigger lock and instruction manual.
– Action : Semi-automatic
– Barrel Length : 5″
– Caliber : 10mm
– Capacity : 8 Rounds
– Color : Silver, Black
– Finish : Cerakote
– Grips : G10
– Material : Steel
– Model : 1911 D10
– Safety : Ambidextrous
– Sights : Fiber Optic Front Sight
– Size : Full Size
– Type : 1911
| Weight | 0.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.000 × 0.000 × 0.000 in |
| upc | 723551445464 |
| brand | |
| barrel_length | 5" |
| caliber_or_gauge | 10MM AUTO |
| capacity | 8 Rounds |
| color | Silver, Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Cerakote |
| firearm_action | Semi-automatic |
| frame | Steel Frame |
| grip | Synthetic |
| magazine | 2 8 rd. |
| sights | Fiber Optic Front Sight |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.