$425.60
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Tisas firearms are now proudly offering this 1911A1 U.S. Army Model .45 ACP Pistol and it is one heck of a nice firearm. Made in Turkey, the Tisas 1911A1 US Army model is a historically correct reproduction of the original US Military service pistol in .45 ACP. From it’s parkerized finish and hammer-forged barrel to its original weight and feel this pistol exactly replicates the original Military issue .45 Government model pistol at a fraction of the price. The pistol features all-steel construction on the frame and slide with a 5″ hammer-forged barrel. It also features a cock and lock and grip safety just like the original. Comes complete with 2 x 8 round mags, cleaning brush and manual in factory box.
| Weight | 4.050 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.500 × 8.500 × 2.500 in |
| upc | 713135218539 |
| brand | |
| barrel_length | 5" |
| caliber_or_gauge | 45 ACP |
| capacity | 7 Rounds |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Cerakote |
| firearm_action | Semi-automatic |
| frame | Steel Frame |
| grip | Synthetic |
| magazine | 2 8 rd. |
| sights | Fixed Sights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.