$732.00
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
The Taurus 1911 is full size handgun chambered in 45 ACP with a 5” barrel. This handgun has a hammer-forged (not cast) ordnance-grade steel frame, slide and barrel. This model features a stainless frame and slide with black grips. Equipped with a manual thumb safety and Novak drift adjustable sights.
– **Manufacturer: **Taurus
– **Model: **Taurus 1911
– **Accessories: **Manual, Lock
– **Action: **SAO
– **Barrel Length: **5″
– **Barrel Material: **Stainless Steel
– **Caliber: **45 ACP
– **Capacity: **8
– **# of Magazines: **2
– **Color: **Silver
– **Frame Material: **Stainless Steel
– **Front Sight: **Novak Drift Adjustable
– **Grip: **Checkered
– **Rear Sight: **Novak Drift Adjustable
– **Slide Color: **Black
– **Slide Finish: **Stainless
– **Slide Material: **Stainless Steel
– **Weight: **42 oz
– **MPN: **1-191109-SS1
– **UPC: **725327602460
| Weight | 4.550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.250 × 10.000 × 3.250 in |
| upc | 725327602460 |
| brand | |
| barrel_length | 5" |
| caliber_or_gauge | 45 ACP |
| capacity | 8 Rounds |
| color | Silver |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Stainless |
| firearm_action | Semi-automatic |
| frame | Steel Frame |
| grip | Black Plastic |
| magazine | |
| rate_of_twist | 1-in-16 |
| sights | Novak |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.