Cart
FN 509 COMPACT TACTICAL 9MM
×
POF 02039 REN PLUS DI 13 13M RAIL 5.56 BLK
×
SPRGFLD HELLCAT PRO 9MM 3.7 15RD FDE
×
Mossberg Patriot Youth Super Bantam Rifle 243 Win. 20 in. Strata Camo RH Scope Combo
×
DDF 0214515175055*CA*DDM4V9CC 5.56 16 10R BLK
×
RUGER ELITE 452 MSR TRIGGER
×
MI FLASH HIDER/IMPACT DEVICE
×
BERGARA B14S801 SIERRA WLD 308 20 4R WCAMO
×
SIG P365 380ACP 3.1 OR (2) 10RD RAINBOW/BLK
×
BERETTA BRX1 300WIN 22" 5RD BLK
×
BRO A5 SWEET 16 WICKED WING AURIC 16GA 26
×
BER A300 ULTIMA 20GA 28 3 BLK SYN
×
WALTHER P22 CA .22LR 3.42" AS
×
SW PC 629 STEALTH HUNTER 44MAG 7.5 TOP RAIL 6RD
×
SHADOW SS-1211 MR920P 9MM BRZ/BLK
×
BGA B-14 RIDGE WILDERNES S 6.5CREED 22 GRY OMNI
×
GUNFIGHTER 357MAG BL/WD 4.75"
×
THUNDER 380 SLATE/BLACK 380ACP
×
HI-POINT PISTOL C9 9MM 8RD
×
SW M&P M2.0 OR COMPACT 10MM 4 15RD TS
×
MGR BFR 30-30 SA REV 10SS 6RD
×
WBY MKV BCKCNTRY 2.0 TI 308WIN 22"
×
Kimber KDS9c Pistol 9mm 4.09 in. KimPro Silver 15 rd.
×
Hornady Precision Hunter Rifle Ammo 338 Win. Mag. 230 gr. ELD-X 20 rd.
×
Cold Steel 3-In-1 Knife Sharpener
×
NAA Pug Revolver Combo 22 LR/22 WMR Stainless/Black 1 in 5 rd XS Tritium
×
DE MK19 L5 44MAG 5" 8RD BLK ALUM IMB
×
Taurus Judge Revolver 45 Colt/410 ga. 6.5 in. Black 5 rd. Rubber Grips
×
WBY MKV BACKCOUNTRY 2.0 300WBY 28 LH
×
Weatherby Vanguard Weatherguard Bronze Rifle 25-06 Rem. 24 in. Grey and Burnt Bronze Threaded
×
ALLEN ULTRX BIONIC FUSE BT CGREY
×
S&W VICTORY 22LR 5.5" 10RD STS AFOS
×
KSA CRICKETT G2 22LR BLK SYN BSC PKG
×
SAV 28901 MKIFVT 22 SINGLE SHOT LH
×
SW 686 PLUS 357MAG 3 SS 357 MAGNUM SERIES 7RD
×
CVA CASCADE SB 18 223REM VEIL TAC THD
×
Winchester Long Beard XR Shot-Lok Load 12 ga. 3.5 in. 2 oz. 6 Shot 10 rd.
×
Pistol TACO Molle
×
SW M&P 5.7 5.7X28 5 TB TS 22RD TS
×
IFG FK BRNO PSD 7.5 CAL SAO 5.3" BLK
×
Mossberg 590 Shockwave Shotgun 20 ga. 14 in. Black 3 in. RH
×
TRIJICON CREDO HX 1-6X24 BDC 223 RED
×
S&W 41 22LR 5.5" 10RD BLUED HB
×
$358.14
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
The Taurus 856 is a lightweight and easily concealable 6-shot revolver with a small frame and 2” barrel. This special concealed hammer version prevents snags and increases concealability. Chambered for .38 Special cartridges, this compact, concealed carry pistol is assembled with a lightweight aluminum frame, the Ultralite model has an overall weight of 15.7 ounces. This 856 features and a double/single action for fast and accurate follow-up shots. Designed for concealed carry, this revolver provides accuracy in a lightweight and comfortable package. This model has a matte stainless finish.
| Weight | 1.500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.000 × 6.000 × 2.000 in |
| upc | 725327617518 |
| brand | |
| barrel_length | 2" |
| caliber_or_gauge | 38 Special |
| capacity | 6 |
| color | Silver |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Matte Stainless Steel |
| firearm_action | Double Action |
| frame | Alloy Frame |
| grip | Black Rubber |
| magazine | |
| sights | FT: Serrated Ramp RR: Fixed |
| stock | Soft Rubber Grip |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.