$543.84
66 in stock
The Taurus Judge Public is a double action/ single action revolver capable of chambering both 45 Colt and 410 shotshell. This hammer-fired revolver features a fiber optic front sight, fixed rear sight, transfer bar safety, extended ejector rod, and Taurus Ribber Grip. It measures 6.5” long, 5.1” high, and weighs 48 oz.
| Weight | 3.250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.000 × 7.000 × 2.000 in |
| upc | 725327611172 |
| brand | |
| barrel_length | 6.5 |
| caliber_or_gauge | 45 Long Colt |
| capacity | 5 |
| chamber | 3" |
| color | Silver |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Stainless Steel |
| firearm_action | Double Action |
| frame | Alloy Frame |
| grip | Black Rubber |
| magazine | |
| rate_of_twist | 1-in-12 |
| sights | Front: Red Fiber Optic Rear: Fixed |
| stock | Ribber Grip |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.