Cart
COLT PYTHON .357MAG 3" SS
×
MAG DE357L5BC DE EAGLE 357 LWT 5IN IMB BLK/CHR
×
DAN M4A1 5.56 14.5 M4 MIL SPEC+ BROWN 32RD
×
Taurus Tracker Model 44 Revolver 44 Rem Mag 4 in. Black 5 rd. Rubber Grips
×
WAL PDP COMPACT OPTICS READY 9MM 5 15RD
×
SW 25 CLASSICS 45LC 6.5 BLUED CHECKERED WALNUT
×
Blackhawk Serpa CQC Holster H&K SFP9/VP9/VP40 RH
×
COLT KING COBRA 6" 22LR 10RD
×
KIMBER R7 MAKO 9MM 3.37" 10RD BLK OI
×
CHT CHICLADY 38SP DA 2RED/WHT
×
TIKKA T3X LITE .270 WIN. VEIL
×
SW M&P9 M2.0 COMP OR FDE 9MM 4 NTS SF 15RD
×
BFR REVOLVER 30-30 7.5" 6RD STS
×
Stevens Model 334 Rifle 6.5 Creedmoor 22 in. Black Synthetic RH
×
Cimarron Pistolero Revolver 45 Long Colt 4.75 in Case Hardened 6 Shot
×
WALTHER PDP COMPACT OR 9MM 5"
×
RUGER GP100 MATCH 357MAG 4.2" STN FS
×
Hornady Black Rifle Ammo 6mm ARC 105 gr. BTHP 20 rd.
×
REAL AVID BORN READY BLUE ASSISTED
×
Browning AB3 Hunter Rifle 270 Win. 22 in. Satin Walnut RH
×
HEN G BOY TX TRIB 22LR 16R WAL
×
Chiappa Rhino 50DS Revolver 357 Mag 5 in. Nickel 6 Shot
×
BFR REVLVR 500JRH BISLEY 7.5"
×
CHRIS RIDGELINE FFT 6.5PRC 20 GRN/BLK BB
×
SPRGFLD 9MM RONIN EMP 4" 10RD WD
×
WEATHERBY VANGUARD SYNTHETIC
×
Rossi RM66 Revolver 357 Mag. 6 in. Black 6 rd.
×
RP63 357MAG GREEN 6RD 3" AS
×
Winchester XPR Combo Rifle 30-06 Springfield 24 in. Black RH
×
SW PC 986 9MM 2.5 SS AS TITANIUM CYLINDER 7RD
×
EAA GIRSAN MC312 SEMI AUTO 12GA 28 CAMO
×
SW 60 357MAG 3 CHIEFS SPECIAL SS FL RB AS SG
×
CHRIS TRAVERSE 6.5CREED 24 BLK/GRY
×
S&W M&P15-22 22LR 16" 25RD BLK OR
×
Mossberg 500 Youth Bantam Shotgun 410 ga. 24 in. Synthetic Black 3 in. RH
×
Mossberg Patriot Rifle 350 Legend 22 in. Walnut RH
×
Winchester Super-X Pistol Ammo 40 S&W 155 gr. Silvertip HP 20 rd.
×
GUNFIGHTER 45LC BL/WD 4.75"
×
Bulldog Extreme Hip Holster Black RH/LH Large Frame Autos with 3.5-5in. Barrel
×
S&W 1911SC E 45ACP 8RD 4.25" SCD BLK
×
$964.12
18 in stock
The Taurus Raging Hunter is a 6-shot .44 Magnum revolver built with hunters and outdoorsmen in mind. The angular barrel reduces weight, while its factory tuned porting and gas expansion chamber reduce recoil and muzzle lift. This large frame Raging Hunter has a 6.75” barrel and weighs 53 ounces. A cushioned insert grip aids in comfort and allows for a solid and secure grip. This model has a two tone matte black and stainless finish.
| Weight | 4.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.000 × 7.000 × 2.500 in |
| upc | 725327617549 |
| brand | |
| barrel_length | 6.75" |
| caliber_or_gauge | 44 Magnum |
| capacity | 6 Rounds |
| color | Silver, Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Matte |
| firearm_action | Revolver |
| frame | Steel Frame |
| grip | Black Rubber w/Cushion Insert |
| magazine | |
| sights | Adjustable Sights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.