Cart
BGA B-14 RIDGE 243WIN 22 SYN BLK
×
WARNE BASE MAXIMA 2PC BROWNING
×
LEUPOLD BASE BACKCOUNTRY CROSS
×
S&W PC 1911 45ACP 5" STS 8RD AS G10
×
Barnes Pioneer Revolver Ammo 45 Colt 250 gr. Barnes Original 20 rd.
×
WALKER'S EXT RANGE GLASSES CMBO
×
GIRSAN MCP35 9MM 4.87" 15RD GOLD
×
BH T-SER L2D FOR GLK17/19 BK LH
×
Winchester Defender Pistol Ammo 9mm Luger 147 gr. Bonded Jacket HP 20 rd.
×
HERITAGE 22LR ONLY 6.5" BLK/BLK
×
PPU 9MM JHP 147GR 50/1000
×
Bulldog Extreme Hip Holster Black RH/LH Mini Semi-Autos with Laser
×
RITON RT-M 30MM/1IN QD MOUNT
×
SAR9 SC GEN2 9MM BRZ 3.3" 15+1
×
WALKER'S PASSIVE MUFF HEADBND FDE
×
XS R3D 2.0 S&W M&P FULL SIZE ORANGE
×
AMERIGLO TROOPER FOR GLK GEN1-4
×
REPTILIA DOT MOUNT 1.93" HSUN 509T B
×
Bulldog Pistol Rug with Handles Medium Black
×
HERITAGE 22/22M 9" 6RD COCOBOL AS
×
XS R3D 2.0 FOR HK VP9 STD HGT GREEN
×
MKV APEX 6.5 WBY RPM 26IN W/BRAKE
×
NEMO OMEN MATCH 3.0 300WIN 22" 14RD
×
Federal Premium Rifle Ammo 300 Win. Mag. 180 gr. Trophy Bonded Tip 20 rd.
×
STERLING EXCLSV 20GA 2.75" #8 25/250
×
BER A400 XPLOR ACTION 12GA 26 BRONZE RCVR OBF
×
Walkers Razor Passive Flat Dark Earth
×
Savage 93R17 BTVSS Rifle 17 HMR Natural Brown 21 in. RH
×
XLV ROUGH SERIES 45/410 4.25"
×
Winchester AA Sporting Clays Load 20 ga. 2.75 in. 7/8 oz. 8 Shot 25 rd.
×
TRIJICON SUP NS SET GRN GLK 42 WF/MR
×
Remington Core-Lokt Centerfire Rifle Ammo 30-06 Sprg. 165 gr. Core-Lokt PSP 20 rd.
×
REM 300 WSM 150GR CLOK TIPPED 20/200
×
Nosler ASP Handgun Ammo 9mm 115 gr. HG JHP 20 rd.
×
XS R3D 2.0 FOR CANIK TP9SF ORANGE
×
Winchester Super-X Rifled Slug Hollow Point 20 ga. 2.75 in. 3/4 oz. Rifled Slug 5 rd.
×
VERTX 6-PACK MAG POUCH BLK
×
Radians Ladies Range Shooting Glasses Aqua/Amber
×
WALKERS EAR BUD HEADSET ROPE
×
TRUGLO BRITE-SITE TFX TRIT/FO CZ 75
×
ALIEN GEAR SINGLE MAG CARRIER
×
BL FORCE HW TEN SPEED DBL PCH CAM
×
S&W 41 22LR 5.5" 10RD BLUED HB
×
$2,899.00
7 in stock
The Alpine MDT is built on Weatherby’s newest bolt action rifle platform the Model 307. Meant to complement the historic Mark V and Vanguard lineups the Model 307 action is a 2-Lug fully cylindrical action compatible with many aftermarket accessories. Model 307 is designed to accommodate the vast offerings of stocks triggers rails mounts and magazines that exist in today’s marketplace. Weatherby teamed up with MDT to produce an ultra-light chassis rifle that can own the range and dominate in the field. The carbon fiber chassis features a foldable buttstock and when collapsed cuts out over 9 of total length making it a great compact option. – ACTION FEATURES – Spiral Fluted Bolt – Tool-less bolt takedown – M16 Extractor – TriggerTech Trigger – Side bolt release – BARREL FEATURES – Mag Sporter Contour – Spiral Fluted – Threaded with cap and – accubrake included – Cerakote Finish – STOCK FEATURES – Adjustable LOP – Adjustable Cheek Rest = MDT HNT26 Folding Chassis System – AICS Magazine Compatibility – ARCA Rail – Weighing 26 ounces
| Weight | 1.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.000 × 0.000 × 0.000 in |
| upc | 747115451845 |
| brand | |
| barrel_length | 26 Spiral Fluted 28 W/Brake/ 1-8 Twist |
| caliber_or_gauge | 6.5X300WBY |
| capacity | 3+1 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | true |
| finish | Black |
| firearm_action | Bolt Action |
| grip | MDT HNT26 Magnesium/Carbon Fib |
| magazine | |
| rate_of_twist | 1-in-8 |
| sights | No Sights |
| stock | MDT HNT Alpine Carbon Fiber/Folding |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.