Cart
CHP FN509 ADAPTER HOLOSON 509T
×
SAR USA SAR9 PISTOL 9MM GEN 3
×
Mossberg 590 Cruiser Shotgun 12 ga. 18.5 in. Synthetic Black 3 in. RH
×
TAY 555149DE GUNFIGHTER TAYLOR 45LC 4.75
×
HRNDY 338LAPUA 250GR BTHP 20/120
×
Federal Power-Shok Rifle Ammo 7mm Rem Mag 150 gr. Jacketed Soft Point 20 rd.
×
RUGER SR1911 45ACP 4.25" STS 7RD
×
BGA HMR PRO 6.5PRC 26 CERAKOTE THRD BBL
×
COLT PYTHON .357MAG 2.5" SS
×
RUGER MINI THIRTY 762X39 16.1" BL 20
×
Kimber Rose Gold Ultra II Pistol 45 ACP 3 in. Rose Gold 7 rd.
×
SHADOW SYSTEMS WAR POET MR920
×
SIG P365 9MM 3.1 (2) 10RD XRAY3 MANUAL SF
×
TIK T1X 17HMR 20 10RD
×
BRO BUCK MARK PLUS UDX ROSEWOOD 22LR 5.5
×
Winchester XPR Sporter Rifle 350 Legend 22 in. Walnut
×
SPRGFLD ST VIC 9MM CARBINE 16" 32RD
×
BGA B-14 WILDERNESS 300WIN 26 GREY SYN
×
RUGER SPR RDHWK 44MAG 9.5" STN 6RD
×
SW 340PD 357MAG 1 7/8 5RD FS SCANDIUM TITANIUM
×
BRO BUCK MARK HUNTER 22LR 5.9 9RD SR MB
×
BGA B-14 RIDGE WILDERNES S 300PRC 26 GRY OMNI
×
GUNFIGHTER 45LC BL/WD 4.75"
×
LEUPOLD SCOPE MARK 5HD 5-25X56
×
CENT CANIK SFX 9MM GREY MECANIK MO2 OPTIC 2 18RD
×
TLR-6 SIG P238/P938
×
DW SPECIALIST CMDR 45ACP 4.25" SS NS
×
NCSTAR VISM TOURNIQUET TACT PCH GRN
×
Mossberg Patriot Youth Super Bantam Rifle 243 Win. 20 in. Synthetic Black RH Scope Combo
×
SPRGFLD 45ACP GARRISON 4.25" 7RD SS
×
Savage Rascal Youth Rifle 22 LR Green Synthetic 16.1 in. RH
×
COLT PYTHON .357MAG 3" SS
×
COLT DEFENDER SS 45ACP 3" 7RD G10
×
SW 66 357MAG 2.75 SS AS COMBAT MAGNUM 6RD
×
RUGER MRK IV 22/45 22LR 10RD BLK 5.5
×
RUGER GP100 MATCH 357MAG 4.2" STN FS
×
S&W 41 22LR 5.5" 10RD BLUED HB
×
$2,906.72
1 in stock
Before composite stocks brushed stainless steel barrels and Cerakote finishes every Weatherby Mark V® that fell into the hands of lucky hunters was rich walnut and blue steel. The Deluxe pays homage to those days of traditional craftsmanship for hunters who still marvel at classic styling. Complete with regal diamond-point checkering a rosewood forend and grip cap maple spacers and a Pachmayr Decelerator recoil pad. – Barrel / Trigger Guard / Bolt Knob High Gloss – Gloss AA Walnut Stock – Fineline diamond point checkering rosewood forend and grip cap with maplewood spacers – Accubrake ST Installed on .30-378 / .338-378 / .340 / .378 / .416 / .460 – Pachmayr Decelerator recoil pad – Caliber: 6.5 Wby RPM – Overall Length: 44 5/8 – Length of Pull: 13.5 – Weight: 7.1 – Barrel Length & Contour: 24 #1 – Action / Barrel OAL: RH 24 – Twist Rate: 1-8 – Mag Capacity: 4+1 – Monte Carlo: .375 – Drop @ Comb: .875 – Drop @ Heel: 1.625
| Weight | 7.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.000 × 0.000 × 0.000 in |
| upc | 747115440894 |
| brand | |
| barrel_length | 24" |
| caliber_or_gauge | 6.5 Weatherby RPM |
| capacity | 4 + 1 |
| drilled_or_tapped | true |
| finish | High Gloss Blued |
| firearm_action | Bolt Action |
| grip | Gloss AA Walnut Stock |
| hand | RH |
| magazine | |
| rate_of_twist | 1-in-8 |
| sights | No Sights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.