$430.80
1 in stock
The SXP Hybrid Hunter features Mossy Oak Shadow Grass Habitat camouflage finish on the composite stock and fore-end, a Flat Dark Earth Permacote finish covers the barrel and receiver. This model has all the features of the SXP including the rotary bolt design, chrome-plated bore and chamber, and front TRUGLO fiber-optic sight. Includes three Invector-Plus choke tubes, Inflex Technology recoil pad and sling swivel studs. Holds four (4) 2-3/4 shells. Has an overall length of 48-1/2 and weighs 6 lbs 10 oz.
| Weight | 8.950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.500 × 9.000 × 3.000 in |
| upc | 48702020728 |
| brand | |
| barrel_length | 28.0000 |
| caliber_or_gauge | 20 Gauge |
| capacity | 4 + 1 |
| chamber | 3" |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Flat Dark Earth Permacote |
| firearm_action | Pump |
| grip | Mossy Oak Shadow Grass Habitat |
| magazine | |
| receiver | Aluminum Alloy |
| sights | TRU-GLO Fiber Optic |
| stock | Synthetic |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.