$358.80
37 in stock
The Shadow Defender takes the Defender name into an era of performance. The special stock design offers superb control. The interchangeable comb pieces let you get a perfect fit for the type of sighting system you choose. The forward Picatinny accessory rail is ideal for mounting a flashlight. The Shadow Defender was originally a SHOT Show special, but popular demand moved it to an in-line status.
| Weight | 8.950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.500 × 9.000 × 3.000 in |
| upc | 48702007330 |
| brand | |
| barrel_length | 18 |
| caliber_or_gauge | 12 Gauge |
| capacity | 5+1 |
| chamber | 3" |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | true |
| finish | Matte Black |
| firearm_action | Pump Action |
| grip | Black Composite |
| magazine | |
| receiver | Matte Black |
| sights | Bead Plus Removable TruGlo Fiber Optic |
| stock | Black Composite with Pistol Grip |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.