Cart
EPS Carry
×
POF REVOLUTION 308 16.5" 20RD BLK
×
Maverick 88 Security Shotgun 12 ga. 18.5 in. Synthetic FDE 3 in. RH
×
BRO AB3 7MMREM COMPOSITE STALKER 26 BLK 3RD DBM
×
YHM 30 LT(A) QD MUZZLE BRAKE W/ 1/2-28 THRD
×
LEUPOLD SCOPE VX-FREEDOM
×
HD Night Sights - Glock Small Frames
×
HRNDY CD 9MM 115GR 25/250
×
HI-PT CARB 9MM 16.5" TARGET STK OD
×
Federal Power-Shok Shotgun Ammo 12 ga. 2.75 in. 12 Pellets 00 Buck 5 rd.
×
Talley Anti-Cant Picatinny Base XBolt 20 MOA Long Action Blk
×
STEINER T6Xi RIFLE SCOPE 3-18X56 SCR2
×
Stevens Model 334 Rifle 6.5 Creedmoor 22 in. Black Synthetic RH
×
WILSON SUPER SNIPER 6.5CM 20" 10RD
×
HIVIZ LiteWave H3 Sight Set Glock models 42 and 43
×
UpLULA
×
SPRGFLD WAYPOINT 6.5PRC 24" EVG
×
SPRGFLD WAYPOINT 6.5PRC 24" CF EVG
×
HIVIZ LiteWave H3 Sight Set M and P Full and Compact Models
×
SIG SCOPE TANGO DMR 5-30X56MM
×
BAD ALUMINUM TAKEDOWN PINS PURPLE
×
HIVIZ LTWV FRNT/REAR GRN HENRY 30/30
×
BGA MG LITE 308WIN 22 CF MAG CHASSIS STOCK 5RD
×
TALLEY MDRN SPORTING RINGS 35MM HIGH
×
ED BROWN 1911 SEAR SPRING
×
HIVIZ LTWV REAR SA 1911 GRN/RD/BLK
×
Keystone Crickett Precision Rifle Package 22LR Black Stainless
×
MSBRG PATRIOT BANTAM 308WIN 20" SYN
×
SAR9 SC GEN2 9MM ODG 3.3" 15+1
×
BRO BUCK MARK PLUS UFX CAMPER 5.5 TB FOFS 10RD
×
BRO MAXUS II WICKED WING 12GA 3.5 26 VINTAGE TA
×
HENRY AMERICAN BEAUTY 22LR 20"
×
RUGER MINI-14 TACT 300BLK 16" 20RD
×
TIK T1X 17HMR 20 10RD
×
HIVIZ LiteWave H3 Tritium Express Handgun Sight Green/Orange Litepipes White Front Ring S&W EZ9
×
HIVIZ LiteWave H3 Handgun Sight Glock 9mmGreen/orange Litepipes White Front Ring
×
Federal Premium Black Cloud Waterfowl Shotgun Ammo 12 ga. 3 in. 1 1/4 oz. 4 Shot 25 rd.
×
Home Defense Fiber Optic Universal Shotgun Sight
×
SIG WHISKEY6 3-18X44 MIL HNT 2.0 BLK
×
HIVIZ H3 NS M&P SHIELD G/G OR
×
SIG TANGO MSR 5-30X56 34MM FFP MOA
×
$394.80
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
The Super X Pump Marine Defender is built to resist the roughest weather on your boat, at your cabin or in your camp. Whether itÂ’s multi-gun competition or protecting your home and family, the Marine Defender is a perfect choice. Its inertia-assisted action, six-shell total ammo capacity, durable composite stock and ribbed forearm give you an edge against any odds. Get a Super X Pump and own a faster blaster.
| Weight | 8.250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.500 × 9.000 × 3.000 in |
| upc | 48702003196 |
| brand | |
| barrel_length | 18 Chrome Lined Bore |
| caliber_or_gauge | 12 Gauge |
| capacity | 5+1 |
| chamber | 3" |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Matte Black Receiver/ Hard Chrome BBL & Tube |
| firearm_action | Pump Action |
| grip | Black Synthetic |
| magazine | |
| receiver | Aluminum Alloy |
| sights | Bead & Removable Truglo Fiber Optic Front |
| stock | Composite Stock And Forearm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.