Cart
EPS Carry
×
POF REVOLUTION 308 16.5" 20RD BLK
×
Maverick 88 Security Shotgun 12 ga. 18.5 in. Synthetic FDE 3 in. RH
×
BRO AB3 7MMREM COMPOSITE STALKER 26 BLK 3RD DBM
×
YHM 30 LT(A) QD MUZZLE BRAKE W/ 1/2-28 THRD
×
LEUPOLD SCOPE VX-FREEDOM
×
HD Night Sights - Glock Small Frames
×
HRNDY CD 9MM 115GR 25/250
×
HI-PT CARB 9MM 16.5" TARGET STK OD
×
Federal Power-Shok Shotgun Ammo 12 ga. 2.75 in. 12 Pellets 00 Buck 5 rd.
×
Talley Anti-Cant Picatinny Base XBolt 20 MOA Long Action Blk
×
STEINER T6Xi RIFLE SCOPE 3-18X56 SCR2
×
Stevens Model 334 Rifle 6.5 Creedmoor 22 in. Black Synthetic RH
×
WILSON SUPER SNIPER 6.5CM 20" 10RD
×
HIVIZ LiteWave H3 Sight Set Glock models 42 and 43
×
UpLULA
×
SPRGFLD WAYPOINT 6.5PRC 24" EVG
×
SPRGFLD WAYPOINT 6.5PRC 24" CF EVG
×
HIVIZ LiteWave H3 Sight Set M and P Full and Compact Models
×
SIG SCOPE TANGO DMR 5-30X56MM
×
BAD ALUMINUM TAKEDOWN PINS PURPLE
×
HIVIZ LTWV FRNT/REAR GRN HENRY 30/30
×
BGA MG LITE 308WIN 22 CF MAG CHASSIS STOCK 5RD
×
TALLEY MDRN SPORTING RINGS 35MM HIGH
×
ED BROWN 1911 SEAR SPRING
×
HIVIZ LTWV REAR SA 1911 GRN/RD/BLK
×
Keystone Crickett Precision Rifle Package 22LR Black Stainless
×
MSBRG PATRIOT BANTAM 308WIN 20" SYN
×
SAR9 SC GEN2 9MM ODG 3.3" 15+1
×
BRO BUCK MARK PLUS UFX CAMPER 5.5 TB FOFS 10RD
×
BRO MAXUS II WICKED WING 12GA 3.5 26 VINTAGE TA
×
HENRY AMERICAN BEAUTY 22LR 20"
×
RUGER MINI-14 TACT 300BLK 16" 20RD
×
TIK T1X 17HMR 20 10RD
×
HIVIZ LiteWave H3 Tritium Express Handgun Sight Green/Orange Litepipes White Front Ring S&W EZ9
×
HIVIZ LiteWave H3 Handgun Sight Glock 9mmGreen/orange Litepipes White Front Ring
×
Federal Premium Black Cloud Waterfowl Shotgun Ammo 12 ga. 3 in. 1 1/4 oz. 4 Shot 25 rd.
×
Home Defense Fiber Optic Universal Shotgun Sight
×
SIG WHISKEY6 3-18X44 MIL HNT 2.0 BLK
×
HIVIZ H3 NS M&P SHIELD G/G OR
×
SIG TANGO MSR 5-30X56 34MM FFP MOA
×
$1,899.99
25 in stock
Today’s A5 Sweet Sixteen camouflage models have the advantage of a smaller, 16-gauge humpback alloy receiver that reduces weight and speeds handling. There is a tough composite stock for durability in all weather conditions. It has an oversize bolt release and bolt handle and the bolt and shell carrier have a nickel Teflon coating that adds protection and lubricicity to these crucial parts. The chamber and bore are chromed for resistance to wear and corrosion. The Browning A5 makes use of kinetic energy with its short recoil-operated Kinematic Drive System. Operation is clean because gases are sent out the barrel and away from the action.
| Weight | 0.000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.000 × 0.000 × 0.000 in |
| upc | 23614853237 |
| brand | |
| barrel_length | 28 Lightweight Profile |
| caliber_or_gauge | 16 Gauge |
| capacity | 2.75 4+1 |
| chamber | 2.75" |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Realtree Max-7 |
| firearm_action | Semi-automatic |
| grip | Realtree Max-7 |
| magazine | |
| receiver | Aluminum Alloy Max-7 Camo |
| sights | Fiber Optic Front Sight |
| stock | Composite Realtree Max-7 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.