Cart
SW 460XVR HUNTER 460SW 14 MB FLTD SS 5RD BIPOD
×
SANTAN AR15 GAS TUBE NTRD CRBN LNGTH
×
SIG P320 SPECTRE 9MM 4.6 10RD OPTIC READY
×
WBY MKV DLX 300WBY 26 GLOSS AA WALNUT
×
WAL PDP F SERIES OPTIC READY 9MM 4 10RD
×
SIG P365 380ACP 3.1 OR (2) 10RD RAINBOW/BLK
×
RHINO 120DS 357MAG 12" BLK
×
P938 EMPEROR SCORPION 9MM NS
×
S&W SD9 2.0 13931 9MM 4 16R 2TN
×
Savage Rascal Rifle 22 LR Yellow 16.125" RH
×
ZASTAVA CZ999 9MM 4.25 BLUED SERBIAN CREST
×
CZU CZ TS2 SA PST 9MM 20R BLU
×
DE MK19 L5 44MAG 5" 8RD BLK ALUM IMB
×
SIG P238 380ACP 2.7 2-TONE 6RD CA COMP
×
BROWNING MAXUS II UPLAND
×
BRO 1911-22 BLACK LABEL RAIL 22LR 4.25 LAMINATE
×
Heritage Rough Rider Revolver 22 LR. 4.75 in. Case Hardened Cocobolo 9 rd.
×
TAURUS GX4 TORO 9MM 3" 13RD BLK
×
SAR9 SC GEN2 9MM ODG 3.3" 15+1
×
SUREFIRE CMP RECHARGEABLE 600 LM BLK
×
P938 TWO-TONE 9MM 7+1 NS AMBI
×
POF REVOLUTION 308 16.5" 10RD CA BLK
×
SW EQUALIZER 9MM 3.6 NTS 10RD
×
Magnum Research BFR Revolver 44 Mag. 5 in. Stainless Steel 6 Shot
×
KSA CRICKETT G2 22LR MSSY OAK PNK
×
BRO 1911-22 A1 MATTE BLK 22LR 3 5/8 COMPACT WALN
×
RUGER GP100 357MAG 6" BL 6RD
×
COLT DEFENDER SS 45ACP 3" 7RD G10
×
S&W VICTORY 22LR 5.5" 10RD STS AFOS
×
CHIA 340.160 1873 22-10 5 1/2IN BLK
×
CZ 75 COMPACT 9MM 3.75" BLK 15RD
×
NAA MINI REV 22WMR 1 1/8" 5RD STAG
×
MINI 22LR REV 1-1/8" SS PORTED
×
HENRY SMALL GAME LEVER .22 LR/S 20"
×
CZ CUSTOM SHADOW 2 ACCU 9MM FS
×
Savage 1911 Government Pistol 45 ACP 5 in. Two Tone 8 rd. w/Rail
×
S&W 41 22LR 5.5" 10RD BLUED HB
×
$663.18
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
The Apex Hunter XP pairs a Model 110 rifle with a 3-9x40mm Vortex Crossfire II scope that comes mounted, bore-sighted and ready to hunt. The platform provides accuracy and adjustability thanks to the AccuTrigger, thread-in headspacing, floating bolt head and precision button-rifled barrel. Plus, its length-of-pull can be easily adjusted to fit any hunter for better comfort and consistency. The Crossfire IIÂ’s Dead-Hold BDC reticle makes it easy to place accurate shots at extended range, and the optic is securely mounted to a one-piece EGW 0 MOA rail.
| Weight | 10.150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.000 × 8.250 × 3.500 in |
| upc | 11356573070 |
| brand | |
| barrel_length | 20" |
| caliber_or_gauge | 308 Win | 7.62 NATO |
| capacity | 4+1 |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Matte Black |
| firearm_action | Bolt Action |
| grip | Black Synthetic |
| hand | RH |
| magazine | 1 4 rd. Detachable Box |
| rate_of_twist | 1-in-10 |
| sights | No Sights |
| stock | Synthetic/ Black/ Adjustable LOP |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.