Cart
SPRGFLD M1A 308 FDE SYN 10RD CA
×
FN HIGH POWER 9MM 4.7 SS 2 17RD
×
SAV 110 PCS .308WIN. 10.5" 10RD BLK
×
NAA "THE WASP" 22WMR 1 5/8" 5RD
×
RUGER GP100 357MAG 6" STN 6RD
×
DDH9 COMPACT 9MM 4.28" 15+1
×
TAY 555161 DEVIL ANSE 45LC 4.75
×
FN 545 TACTICAL 45ACP 4.71 NS FDE 10RD
×
BROWNING 1911-380 BLACK LABEL
×
P938 TWO-TONE 9MM 7+1 NS AMBI
×
Rossi RM64 Revolver 357 Mag. 4 in. Black 6 rd.
×
BOND ARMS STINGER RS .38SPL
×
RUGER MRK IV 22/45 22LR 10RD BLK 5.5
×
Savage A17 Rifle 17 HMR Black Synthetic 22 in. RH
×
BROWNING SILVER FIELD 12GA
×
Magnum Research BFR Revolver 44 Mag. 5 in. Stainless Steel 6 Shot
×
RUGER MINI THIRTY 762X39 18.5" ST 20
×
NAA MINI REV.22MAG 1-1/8" W/LANYARD RING ***CSSI EXCLUSIVE***
×
SPRGFLD 45ACP OPER MARINE BLK/OD CA
×
SIG 365XCA9COMPRXX P365 9MM CMP 3.1 OR 17R BK
×
GIRSAN MC1911SC 45ACP 3.4" 6RD BLACK
×
CZU CZ DRAKE O/U 28M/28MC WAL
×
FN FIVE-SEVEN MRD 5.7X28MM
×
KIMBER ULTRA COVERT LG II CALI 45 3"
×
SIG MCX SPEAR 7.62X51 13" 20RD COY
×
POF WONDER 556 16.5" 30RD BLUE TI
×
SAR USA CM9-21 CM9 9MM MAG 21RD
×
P938 EMPEROR SCORPION 9MM NS
×
S&W M&P M2.0 METAL OR 40S&W 10RD GRY
×
NAA MINI REV 22WMR 1 5/8" 5RD RBR
×
SIG P320 AXG LEGION 9MM 3.9"
×
RUGER GP100 357MAG 6" BL 6RD
×
S&W 1911 E 45ACP 8RD 5" STS WD 3DOT
×
$923.10
40 in stock
We have dovetailed performance and value in the Stevens 555 E. Its light aluminum receiver is scaled to gauge and incorporates a steel insert that reinforces the breech, minimizing weight and maximizing strength. The fast-handling over-and-under boasts upgrades including an Imperial walnut stock and fore-end, auto shell ejector and laser-engraved filigree ornament receiver. Standard features include a manual safety and a single, selective mechanical trigger all at a price that is unmatched among comparable shotguns.
| Weight | 8.900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.000 × 9.250 × 3.000 in |
| upc | 11356225948 |
| brand | |
| barrel_length | 26 |
| caliber_or_gauge | 28 Gauge 2.75" |
| capacity | 2 Rounds |
| chamber | 2 3/4" |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Matte |
| firearm_action | Over & Under |
| grip | Imperial Walnut |
| magazine | |
| receiver | Aluminum |
| sights | Bead |
| stock | Walnut |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.