Cart
Savage 110 ELITE PRECISION LEFT HAND 300 PRC 30in BBL 5RDS
×
C&H PLT HK VP9 TO HOLOSUN EPS/EPS C
×
Winchester Defender Pistol Ammo 10mm Luger 180 gr. Bonded Jacket HP 20 rd.
×
Auto-Ordnance 1927A-1 Deluxe Carbine Rifle 45 ACP 16.5 in. Walnut 20 rd. and 50 rd. Drum
×
Chiappa Charging Rhino Revolver 9mm 6 in. Kobalt Kinetics Slate 6 rd.
×
BERETTA BRX1 .308 WIN 20"
×
ACP 9MM 4" 10+1 SS
×
Charter Arms Pathfinder Revolver 22 LR Stainless Full Grip Single Shot 2 in. 8 rd.
×
GG&G M1A SCOUT SCOPE MOUNT
×
Auto-Ordnance M1 Carbine Tommy Gun 45 ACP 16.5 in. Walnut 30 rd.
×
Magnum Research BFR Revolver 350 Legend 10 in. Stainless Steel 6 Shot
×
SIG BUCKMSTRS RINGS 1" ALUM LOW BLK
×
22MAG/LR 1-1/8" CONVERT RING
×
CHARTER ARMS PITBULL 9MM 2.2" 5RD NI
×
1911 OPERATOR 9MM 4.25" OR
×
DNZ REM 700 S A PICATINNY RAIL
×
Burris AR-PEPR Scope Mount 1 in. QD with Picatinny Tops
×
ACP 9MM 4" 10+1 SS AMBI
×
JTS M12AR 12GA 18.7 FOREND RAIL 5RD SEMI
×
YHM SCOPE RISER
×
BARRETT M107A1 RIFLE .50BMG
×
IWI MASADA 9MM 4.6" THREADED
×
AMERIGLO PROTECTOR FOR GLK GRN/BLK
×
AGM 314205550205R361 THER RFLSCP 20MK 640X512 35M
×
BGA BMR 17HMR CARBON FIBER BARREL
×
CENT CANIK METE MC9 9MM BLK 3.18 10RD
×
1911-380 BL 380ACP 3.6" MM #
×
ACP 9MM 5" 8+1 SS AMBI
×
CHP RMR ADAPTER TO HOLO 407K/507K
×
Talley 30mm Modern Sporting Scope Picatinny Ring High
×
CHP FN 509/510/545 V4 ADPTR EPS
×
BARRETT M82A1 RIFLE .50BMG
×
WARNE 8521M HYPERLITE 34MM MEDIUM MATTE RINGS
×
$2,399.00
2 in stock
Classic Weatherby Mark V 6-Lug action combined with a gorgeous AA-grade Claro Walnut stock and hand-lapped barrel create the Mark V Camilla Deluxe. Named aptly after Camilla Weatherby the graceful lines are befitting of the way the stock fits female shooters. It features a shortened 13 length of pull slender forearm a slimmer grip with a gentle palm swell and a higher comb for optimal scope-eye alignment. The recoil pad is fitted with an ergonomic cant to nest into the way a woman’s shoulder is built. – Barrel / Receiver / Trigger Guard High Gloss – Gloss AA Walnut Stock – Caliber: 6.5 Wby RPM – Weight: 6.6 – Overall Length: 45 1/4 – Barrel Length & Contour: 24 #1 – Action / Barrel OAL: RH 26 – Twist Rate: 1-8 – Mag Capacity: 4+1 – Length of Pull: 13 – Monte Carlo: .75 – Drop @ Comb: .875 – Drop @ Heel: 1.25
| Weight | 6.500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.000 × 0.000 × 0.000 in |
| upc | 747115441600 |
| brand | |
| barrel_length | 24" |
| caliber_or_gauge | 6.5 Weatherby RPM |
| capacity | 4 + 1 |
| drilled_or_tapped | true |
| finish | High Gloss Blued |
| firearm_action | Bolt Action |
| grip | Gloss AA Walnut Stock |
| magazine | |
| rate_of_twist | 1-in-8 |
| sights | No Sights |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.