$806.42
2 in stock
The Weatherguard Bronze is a burnt bronze cerakoted barreled action paired with a unique hand-sprayed polymer stock. Each rifle is hand fitted for exact alignment and stability making the Weatherguard Bronze a hunters dream. Combining the quality and looks of a high-end hunting platform at an entry-level price point the Weatherguard Bronze delivers exceptional reliability and aesthetics at an affordable price.
| Weight | 9.100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.250 × 6.000 × 2.750 in |
| upc | 747115442843 |
| brand | |
| barrel_length | 24.0000 |
| caliber_or_gauge | 223 Rem | 5.56 NATO |
| capacity | 5 + 1 |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Burnt Bronze Cerakote |
| firearm_action | Bolt Action |
| grip | Black With Bronze Webbing |
| hand | RH |
| magazine | |
| rate_of_twist | 1-in-9" |
| sights | None |
| stock | Synthetic |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.