Cart
WBY 307 ALPINE MDT 257WBY 28
×
CZ DAN WESSON BRUIN OR 10MM
×
HENRY EMS TRIBUTE EDITION
×
DAN DDM4 V7 5.56 16 BLK GOVT MFR 15 CA LEGAL
×
S&W M&P10 SPT 308WIN 16" 20RD BLK
×
Savage Mark I GY Youth Rifle 22 LR. 19 in. Wood RH
×
FN HIGH POWER 9MM 4.7 FDE 2 17RD
×
NAA RANGER II 22WMR 2.5" 5RD FRB SLV
×
PX4 G-SD 9MM BLK/GRY 10+1
×
CLT CMP GVT 70 9MM BL TITAN 9R
×
SPRGFLD WAYPOINT 6.5PRC 24" ADJ RDG
×
SW PC 627 V-COMP 357MAG 5 SS MB TWO TONE 8RD
×
FED PWRSHK 35REM 200GR SP 20/200
×
ROCK ISLAND 1911 45ACP 5" 8RD PRKD
×
Radians T-85 Shooting Glass Kit 5 Lens
×
Tristar Viper G2 Compact Shotgun 2 Stock Combo 20 ga. 24 in. Black Synthetic 3 in. RH
×
S&W M&P M2.0 METAL OR 40S&W 10RD GRY
×
SIG P365 9MM 3.1 MS X-SERIES 12RD X-RAY 3
×
Warne Magazine Extension Dark Earth +5 9mm +5 40 cal. Fits Glock 17 and 22
×
WALTHER P22Q MILITARY .22LR
×
Rossi RM66 Revolver 357 Mag. 6 in. Black 6 rd.
×
CMMG PISTOL BANSHEE MK4.300AAC
×
Federal Hi-Bird Game Load 12 ga. 2.75 in. 1 1/4 oz. 5 shot 25 rd.
×
S&W PC 1911 45ACP 4.25 STS 8RD G10
×
BGA BXR 22LR 16.5 CRMO CERAKOTE
×
WBY AMMO 257WBY 100GR TTSX 20/200
×
CALDWELL NEW GEN EARMUFF GRAY 23NRR
×
DESERT EAGLE BFR .45/70
×
BGA B-14 RIDGE 308WIN 20 SYN BLK
×
Federal Premium Pistol Ammo 10mm 200 gr. Swift Aframe JHP 20 rd.
×
EMISSARY 1911 9MM 4.2" BLK OR
×
TAY 550714 OPEN TOP NAVY CAVALIER 38SP 7.5
×
NCSTAR VISM AR DBL MAG PCH BLK
×
HER RR22B4PG 22LR 4.75 BL BLK GRIP
×
S&W 41 22LR 5.5" 10RD BLUED HB
×
$923.10
30 in stock
We have dovetailed performance and value in the Stevens 555 E. Its light aluminum receiver is scaled to gauge and incorporates a steel insert that reinforces the breech, minimizing weight and maximizing strength. The fast-handling over-and-under boasts upgrades including an Imperial walnut stock and fore-end, auto shell ejector and laser-engraved filigree ornament receiver. Standard features include a manual safety and a single, selective mechanical trigger all at a price that is unmatched among comparable shotguns.
| Weight | 8.550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.000 × 7.750 × 2.500 in |
| upc | 11356225955 |
| brand | |
| barrel_length | 26 |
| caliber_or_gauge | 410 Gauge |
| capacity | 2 |
| chamber | 3" |
| color | Black |
| drilled_or_tapped | false |
| finish | Matte Black |
| firearm_action | Over & Under |
| grip | Imperial Walnut |
| magazine | |
| receiver | Aluminum |
| sights | FT: Bead |
| stock | Imperial Walnut |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.