$899.00
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Introducing the new X-Ring Takedown V R .22LR rifle with newly designed ambidextrous bolt. It’s everything that a premium rifle should be; lightweight compact durable accurate and threaded for the addition of a suppressor. Available in standard colors with a variety of stock combinations. – Features: – Left or Right-hand charging capable – Integrated 15 MOA Picatinny Rail – Stainless Steel Bolt and Charging Handle – Dual Guide Rod System – Through-the-Back Access for Cleaning – Extended Magazine Release – SPECS: – Weight: 4.3LBS – O.D.(Outside Diameter): .920 – Barrel Length: 16.5 – Twist: 1-16 – Threading (Threaded barrels only): 1/2×28 – Ruger BX-Trigger – Matte OD Green Rifle with Hogue OverMolded Ghillie Green Stock
| Weight | 7.800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.000 × 0.000 × 0.000 in |
| upc | 879971008236 |
| brand | |
| barrel_length | 16.5" |
| caliber_or_gauge | 22LR |
| capacity | 10 Rounds |
| color | Ghillie Green |
| finish | Ghillie Green |
| firearm_action | Semi-automatic |
| stock | Hogue |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.