Cart
SIG P320 9MM 3.9 AXG LEGION GRY COMP 21RD
×
NAA Pug Revolver Combo 22 LR/22 WMR Stainless/Black 1 in 5 rd XS Tritium
×
KIMBER STAINLESS II HP 38SUP 5" 9RD
×
RUGER MINI THIRTY 762X39 18.5" ST 20
×
Mossberg 590S Shotgun 12 ga. 18.5 in. Black 3 in.
×
CZ SHARP-TAIL COACH 12-20" FXD CYL
×
CZ BOBWHITE G2 20-28" 5CT DBL TRIG
×
Tristar KRX Tactical Shotgun 12 ga. 20 in. FDE 3 in. RH
×
ROCKI 56611 STK150 ULTRA HC MS 9M 4.49 17R
×
TAURUS GX4 9MM 3" 13RD TORO GRAPHENE
×
BRO BUCK MARK PLUS UDX ROSEWOOD 22LR 5.5
×
CZ BOBWHITE G2 12-28" 5CT DBL TRIG
×
NAA 22MS Mini-Revolver 22 WMR Stainless/Rosewood 1.13 in. 5 rd.
×
Taurus Judge Revolver 45 Colt/410 ga. Black 6.5 in. 5 rd.
×
GERMAN SPORT 1911 .22LR
×
RUGER SR1911 9MM 4.25" DT 9RD 3DOT
×
ZAS ZPAPM90 5.56 18.25 WALNUT 30RD
×
Winchester SXP Waterfowl Shotgun 12 ga. 28 in. Realtree Max7 3 in.
×
CENT CANIK TP9 ELITE SC 9MM 3.6 M01 OPTIC 12RD
×
SHD CR920 WAR POET 9MM 13 BLK
×
Taurus 1911 Pistol 9mm 5 in. Black 9+1 rd.
×
HER BL2828BK BADLANDER 28GA 28 2R BLK
×
NAA RANGER II 22WMR 1 5/8" 5RD FUL R
×
MSBRG 500 JIC CRSR 12/18.5 5RD
×
SIG P320 AXG LEGION 9MM 3.9"
×
Rock Island Mariva Standard Pump Shotgun 12 ga. 3 in. Black 18.5 in 5 rd.
×
Cimarron 1911 Pistol 45 ACP 5 in. Parkerized 8 rd.
×
SPRGFLD 45ACP MIL-SPEC STS CA
×
SPRGFLD 45ACP OPER MARINE BLK/OD CA
×
MSBRG 500 12/28/VR & 24/RS RFL COMBO
×
Charles Daly 301 Field Shotgun 12 ga. 28 in. Black 3 in.
×
GIRSAN MC14T 380ACP 4.5" 13RD LADY
×
RUGER MINI-14 RNCH 5.56 18.5" BL 5RD
×
SIG P365 FUSE 9MM 4.3 BLK FO 17/21RD
×
CZ Wingshooter Elite Shotgun 20 ga. 28 in.Turkish Walnut 3 in.
×
DDH9 COMPACT 9MM 4.28" 15+1
×
HI-PT JHP G2 45ACP 4.5" 9RD BLK NTB
×
SIG MCX SPEAR 7.62X51 13" 20RD COY
×
HENRY SILVER BOY COMPACT 22LR 17"
×
CHRIS RIDGELINE FFT 300WSM 20 BLK/GRY
×
HER BL2028BK BADLANDER 20GA 28 2R BLK
×
P229 Enhanced Elite CA Compliant
×
SW M&P 5.7 5.7X28 5 TB TS 22RD TS
×
RUGER SEC-9 9MM 3.4" BLK 10RD LSR
×
CZ UPLAND ULTLT ALL TER 12/28 5 CHK
×
S&W 1911SC E 45ACP 8RD 4.25" SCD BLK
×
$1,949.00
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
The Camilla Ultra Lightweight was designed by women for women. The graceful lines are befitting of the way the stock fits female shooters. It features a shortened 13 length of pull slender forearm a slimmer grip with a gentle palm swell and a higher comb for optimal scope-eye alignment. The recoil pad is fitted with an ergonomic cant to nest into the way a woman’s shoulder is built. This rifle features a composite stock with aluminum bedding blocks to provide long distance accuracy – Barrel / Receiver / Brake- Midnight Bronze Cerakote – Bolt / Bolt Knob / Trigger Guard / Safety- Graphite Black Cerakote – Hand-laid raised Monte Carlo fiberglass stock Black with Smoke and Gold sponge accents – Caliber: 280 Ackley IMP – Weight: 5.8 – Overall Length: 45 1/4 – Barrel Length & Contour: 24 #1 – Action / Barrel OAL: RH 26 (24 barrel + 2 muzzle brake) – Twist Rate: 1-9 – Mag Capacity: 4+1 – Length of Pull: 13 – Drop @ Comb: .875 – Drop @ Heel: 1.25
| Weight | 6.500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.000 × 0.000 × 0.000 in |
| upc | 747115449385 |
| brand | |
| barrel_length | 24 #1 Contour Barrel/ Rifling: 1-9 RH |
| caliber_or_gauge | 280 AI |
| capacity | 4+1 |
| drilled_or_tapped | true |
| finish | Midnight Bronze Cerakote |
| firearm_action | Bolt Action |
| grip | Black w/Smoke and Gold Sponge |
| magazine | |
| rate_of_twist | 1-in-9" |
| sights | No Sights |
| stock | Monte Carlo Fiberglass/Black w/Smoke & Gold Acc |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.